Anasayfa » Haberler » Avrupadan Haberler » AABK:Cemevleri Alevilerin İbadet Yerleridir,sulandırılmış hiç bir statü kabul edilemez
aabk

AABK:Cemevleri Alevilerin İbadet Yerleridir,sulandırılmış hiç bir statü kabul edilemez

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun konuşmalarından basına yansıyanlar arasında, yeni hükümetin 21 Mart 2016 tarihine kadar, Türkiye’deki Cemevlerini bir statüye kavuşturacağı söylentisi de var. Bu bağlamda geleneksel “İrfan Merkezleri” terimi bilinçli olarak öne çıkarılıyor.

Avrupa’daki Aleviler ve Alevi kurumları olarak, şunu bir kez daha altını çizerek en açık bir şekilde, Türkiye ve Dünya kamuoyu ile paylaşmak isteriz: Cemevleri Alevilerin İbadet Yerleridir. Cemevlerinin statüsü budur ve bunun dışında sulandırılmış hiç bir statü kabul edilemez. Bu Avrupa’da da böyledir ve bu şekilde yasalaşmıştır. Bu konuda, Türkiye’nin de uyması ve uygulaması gereken, Avrupa Birliği kararları vardır.

Bütün Alevilerin ve Alevi kurumlarının Türkiye’den (Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Hükümetinden) ortak talebi şudur. Aynen Avrupa’da olduğu gibi, Cemevleri´nin Alevilerin İbadet Yerleri olduğu gerçekliğini tanıması ve buna uygun yasal düzenlemelerin yapılmasıdır.

Saygılarımızla

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!

aabk

Yeter artık! Kalıcı bir barış istiyoruz

Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu Ankara’da gerçekleştirilen bombalı saldırı nedeniyle hayatını kaybeden 37 yurttaş için basın açıklaması yayınladı. ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir