Anasayfa » Haberler » Türkiyeden Haberler » AKP’nin Reklam Filmindeki Semah Bölümününün Çıkarılması için YSK’ya Başvuru

AKP’nin Reklam Filmindeki Semah Bölümününün Çıkarılması için YSK’ya Başvuru

CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığına, AKP’nin “AK Parti #CanımTürkiyem 2015 Reklam Filmi”ndeki “semah bölümü”nün çıkarılması için başvurdu.

Aygün, YSK’ya yaptığı başvuruda AKP’nin “AK Parti #CanımTürkiyem 2015 Reklam Filmi”nin 134 ile 139. saniyeleri arasındaki, ‘semah bölümü’nün Seçimin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 58. Maddesinde yer alan “Propaganda için kullanılan el ilanları ve diğer her türlü matbuat üzerinde dini ibareler bulundurulması yasaktır” ifadesine aykırı nitelik taşıdığını ifade etti.

Başvuruda, semahın Alevi Bektaşi toplumunun Ayin-i Cem ibadetleri esnasında icra edilen bir ritüeli olduğuna dikkat çekilerek, “Semah, mürşidin desturuyla saz, deyiş, nefesler eşliğinde başlar ve gülbengle sona erer” denildi.

-“BİR REKLAM ARACI OLARAK KULLANILAMAZ”-

AKP’nin 13 yıllık iktidarı süresince Alevi Bektaşi toplumunu, ibadet mekânı olarak cemevlerini, bir ibadet olarak Ayin-i Cem’i de tanımadığı ifade edilen başvuruda şu ifadeler yer aldı:

“Hal böyleyken semah ibadetini seçim propagandasında bir reklam ve propaganda aracı olarak kullanmakta hiçbir sakınca görmemektedir.

Alevi Bektaşi toplumunun Ayin-i Cem ibadetinin bir ritüeli olan Semah, AKP’nin seçim propagandasında bir reklam aracı olarak kullanılamaz.”

Başvuruda gerekli incelemenin yapılması ve reklam filminde yer alan ilgili bölümün çıkarılması talep edildi.

ANKA

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!

Haydi Canlar! Kürecik Güneşli Köyümüz Cemevi İnşaatına Yardım Bekliyor

Malatya Akçadağ İlçemize Kürecik Nahiyemize bağlı Güneşli(Şemşik) Köyümüzde yapılan Cemevi inşaatımız 2 yıldır devam etmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir