Anasayfa » Haberler » Türkiyeden Haberler » Alevi Bektaşi Federasyonu’ndan ‘Cübbeli’ye: Terbiyesiz adam!
cubbeli alevilik yorumu

Alevi Bektaşi Federasyonu’ndan ‘Cübbeli’ye: Terbiyesiz adam!

Cübbeli Ahmet Hoca‘ olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü‘nün cemevleriyle ilgili sözlerine Alevilerden tepki geldi. Alevi Bektaşi Federasyonu Başkan Yardımcısı Ali Yıldırım, Ünlü için “Terbiyesiz adam” dedi. Ali Yıldırım, Ünlü’den sözlerini geri almasını ve Alevi toplumundan özür dilemesini istedi.

Yıldırım yazılı açıklamasında, Cübbeli Ahmet Hoca’nın bir gazetede Alevilere, Alevilerin ibadetlerine, cemevlerine yönelik ağır hakaretlerde bulunduğunu söyledi.

“ALEVİ TOPLUMUNDAN DERHAL ÖZÜR DİLE”

‘Cübbeli Ahmet Hoca’nın “Cemevi ile camiyi eş tutmak mümkün değil. Camilerde sadece Allah’a ibadet edilir ancak cemevlerinde saz çalınıp, şarkılar, şiirler söyleniyor”şeklindeki sözlerine tepki gösteren Yıldırım, “Bu terbiyesiz adamı kınıyorum. Sözlerinin hesabının kendisinden yargı önünde sorulacağını, asla yanına kar kalmayacağını bildirmek istiyorum” dedi.

Yıldırım, “Alevi toplumunu kırmak incitmek yoluna hakaret etmek hak ve cesaretini nereden alıyorsun sen! Hemen sözlerini geri al. Alevi toplumundan derhal özür dile” ifadelerini kullandı.

NE DEMİŞTİ?

Vahdet gazetesi yazarı Cübbeli Ahmet Hoca, cemevinin ibadethane olamayacağını söyleyerek, “Cemevi ile camiyi eş tutmak mümkün değil. Camilerde sadece Allah’a ibadet edilir ancak cemevlerinde saz çalınıp, şarkılar, şiirler söyleniyor” demişti.

Cemevine abdestsiz girilebildiğini ve ayin yapıldığını söyleyen ‘Cübbeli Ahmet Hoca’, “Semah ayini yapılıyor. Saz çalınıyor. Bunlar camide yapılabilir mi? Yapılamaz. O zaman fark var. O yüzden ‘Cemevi ibadethanedir’ denemez,” demişti.

http://www.demokrathaber.net/

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!

14333627_550618168474134_6258979409038044484_n

Öğretmenime Dokunma!

14 bin öğretmenin herhangi bir kanıt, mahkeme ya da soruşturma süreci olmaksızın görevden alınması hukuksuzdur! ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir