Anasayfa » Haberler » Türkiyeden Haberler » Alevi Örgütleri’nden ortak tepki:Gazi’de Sur ve Cizre yaşatılmak isteniyor

Alevi Örgütleri’nden ortak tepki:Gazi’de Sur ve Cizre yaşatılmak isteniyor

Gazi Cemevi’nin günlerdir polisin abluka altına almasını protesto eden Alevi dedeleri ve pirleri, Gazi Mahallesi’nde Sur ve Cizre’nin yaşatılmak istendiğine dikkat çekerek, halkları cemevini ve Kürt halkının direnişini sahiplenmeye çağırdı.

Alevi dedeleri ve pirleri, Gazi Cemevi’nin günlerdir polisin abluka altına almasını Gazi Cemevi’nde yaptıkları basın toplantısı ile protesto etti. Toplantının yapıldığı salonda, boş kovanlar da gösterildi.

GAZİ’DEKİ ABLUKANIN DEVAMINA KARAR VERİLDİ

Toplantıda konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Başkanı Baki Düzgün, Gazi’deki polis ablukasının kaldırılması için kaymakamla görüştüklerini ve kaymakama, “Gençlerin demokratik haklarını kullanması yönünde önlerini açmalarını istiyoruz” dediklerini ifade etti. Düzgün, ancak kaymakamın İstanbul Valisi Vasip Şahin ile görüşmesinin ardından, ablukaya devam edeceklerini söylediğini dile getirdi.

‘HERKES, CEMEVİNİ SAHİPLENMELİ’ 

Gazi Cemevi Başkanı Veli Gülsoy ise, Gazi Mahallesi’nde fiili bir kuşatma olduğu vurgusunu yaparak, ablukalara karşı direnmeye devam edeceklerini söyledi. Gerçek mermilerin kullanılarak cemevinin tarandığı bilgisini de paylaşan Gülsoy, “Gazi mahallesinde yeni kerbelalar yaşatılmak isteniyor. Alevileri, Kürtleri, sosyalist herkesi sindirmeye çalışan iktidar gerçek mermilerle saldırmaktadır” dedi. Gülsoy, en demokratik haklara bile tahammül edemeyen iktidarın Gazi Mahallesi’nde Sur ve Cizre’deki vahşeti yaşatmak istediğine dikkat çekerek, bütün halkları cemevini ve Kürt halkının direnişini sahiplenmeye çağırdı.

Öte yandan Gazi Halkı da yaptığı ses çıkarma eylemi ile saldırıları protesto etti. (DİHA)

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!

Alevilere ırkçı yazılama : “Alevi Defol”

Sarıyer İlçesinde Alevilerin yoğunlukla yaşadığı Ömürtepe mahallesi’nde duvarlara Alevilere nefret söylemli yazılamalar yapıldı. Mahallelinin sildiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.