Anasayfa » Haberler » Türkiyeden Haberler » Alevilerden ‘Xızır lokması’ etkinliği

Alevilerden ‘Xızır lokması’ etkinliği

İzmir Demokratik Alevi Derneği (İ-DAD), Bayraklı Tepekule Kongre Merkezi’nde ‘Xızır lokmasını paylaşalım’ etkinliği düzenledi.

Etkinliğe, HDP yöneticileri ve Eğitim Sen üyeleri katıldı.

Etkinliğin yapıldığı salona, “Dersim, Maraş, Sivas, Roboski unutulmaz hiçbiri” pankartı ile Seyit Rıza, Hz. Ali, Hacı Bektaş Veli ve Pir Sultan Abdal’ın fotoğrafları asıldı.

Xızır etkinliği, Özgecan Aslan başta olmak üzere katliamlarda yaşamlarını yitirenler anısına yapılan saygı duruşu ile başladı.

Ardından etkinlikte konuşan İzmir Demokratik Alevi Derneği Sözcüsü Süleyman Deprem, tarih boyunca emekçi ve mazlum halkların saldırı ile karşı karşıya kaldığını belirterek, bu saldırıların ilk hedefinde ise Alevilerin olduğunu söyledi.

Devletsiz bir yaşam biçimi ve felsefesinden kaynaklı Alevilerin bu saldırıya açık olduğunu belirten Deprem, “Çünkü yaşam felsefemizde sömürü, rant, sınıf farkı, zengin-fakir, kadın-erkek ayrımı yoktur. Sermaye için doğayı tahrip etmeyiz, ettirmeyiz. Katlimize sebep bunlardır” dedi.

Konuşmalardan sonra Cem ibadeti yapıldı. Sema gösterimi sonrası etkinliğe katılanlara “Xızır Lokması” dağıtıldıktan sonra etkinlik sona erdi.

www.evrensel.net

 

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!

Alevilere ırkçı yazılama : “Alevi Defol”

Sarıyer İlçesinde Alevilerin yoğunlukla yaşadığı Ömürtepe mahallesi’nde duvarlara Alevilere nefret söylemli yazılamalar yapıldı. Mahallelinin sildiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.