Anasayfa » Haberler » Türkiyeden Haberler » Ali Kenanoğlu:”Failler bulunmadıkça Aleviler’e saldırılar sürecek”
Ali Kenanoğlu Failler bulunmadıkça Aleviler’e saldırılar sürecek

Ali Kenanoğlu:”Failler bulunmadıkça Aleviler’e saldırılar sürecek”

Aleviler’in evlerinin işaretlenmesi sonrası Alevi dernek başkanlarına silahlı saldırı ve plakasız araçla takibe tepki büyüyor. Milletvekilleri, failler bulunmadığı müddetçe saldırıların süreceği görüşünde.

HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu, son dönemlerde Alevi toplumuna yönelik saldırıların emniyet teşkilatı tarafından ciddi anlamda araştırılmamasından yakındı.

Kenanoğlu, İstanbul Üsküdar’da Aleviler’e ait bazı evlerin işaretlenmesi, iki Alevi derneğinin başkanına pusu kurulması ve plakasız araçlarla takip edilmesi gibi olayların Alevi toplumunu tedirgin ettiğine dikkat çekti.

POLİS ‘ÇOCUK YAPTI’ DİYOR

HDP’li vekil Kenanoğlu, “Bu olaylar failler bulunmadığı müddetçe devam edecektir. Polis ‘çocuklar yapmıştır’ deyip çıkıyor işin içinden.

Olaya böyle yaklaşınca meseleyi ciddiye almıyorsunuz demektir. Faillerin bulunmaması endişeleri, korkuları artırıyor. Ülke terör ortamı içinde. Bir kaosa doğru gidiş söz konusu. Bunun içerisine Aleviler’i de çekme birileri tarafından yapılmış olabilir” diye konuştu.

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp de  Alevi kurum temsilcilerine ve Alevi yurttaşlara yönelik saldırılara ilişkin Başbakan Ahmet Davutoğlu ve İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’ün cevaplandırması amacıyla TBMM’ye 2 soru önergesi verdi.

“ETNİSİTE SİYASETİNİN SONUCU”

CHP eski Milletvekili Melda Onur:  Bu işaretleme meselesi ülkemizin hastalığı. Eğer siz siyaseti etnisite üzerinden yürütürseniz vatandaş bunu yapıyor ne yazık ki. O işaretleyenler, nereden cesaret buluyor o önemli. Bu ülkede ne zaman etnisite üzerinden siyaset yapma kalkarsa ancak öyle kurtuluruz bu sorundan. Miting meydanlarında Kemal Kılıçdaroğlu’na ‘Alevi’ demediler mi?

Önemli olan ona işaretletecek cesareti veren iradenin bu siyaset sahnesinden yok olması. Bunun failleri bulunur mu? Suçun ne olduğu değil kime karşı kimin işlediğine bakılıyor. ‘Düşmanıma karşı işlendiyse sorun yok’ deniliyor.

Bugün Gazetesi

 

 

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!

14333627_550618168474134_6258979409038044484_n

Öğretmenime Dokunma!

14 bin öğretmenin herhangi bir kanıt, mahkeme ya da soruşturma süreci olmaksızın görevden alınması hukuksuzdur! ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir