Ankara’da Yapılan Katliama Yayın Yasağı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Barış Mitingini kana bulayan katliama ilişkin soruşturmada yayın yasağı kararı aldı. Söz konusu karar RTÜK’ün internet sitesinde yayımlandı. Kararda, bazı yayın organlarında yapılan yayınlarda, saldırıya iştirak etme şüphesi olan kişilerin, bulundukları yerlerin ve kullandıkları araçların bilgisine yer verildiği, böylece şüphelilerin yakalanması ve irtibatlarının deşifre edilmesinin engellenmesi ve kamu düzeninin bozulması riski oluştuğu belirtilerek, “Soruşturma tamamlanıncaya kadar dosya kapsamı hakkında yazılı, görsel ve sosyal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren medyada her türlü haber, röportaj, eleştiri ve benzeri yayınların yapılmasının yasaklandığı” kaydedildi.

İRTİBATLAR DEŞİFRE EDİLİYOR

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) internet sitesinde yayımlanan ve Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliğince verilen kararda, soruşturma savcısı Tekin Küçük’ün talep yazısına da yer verildi. Savcılığın talep yazısında, “olaya ilişkin olarak yazılı ve görsel medya organlarında yapılan yayınlarda olaya iştirak etme şüphesi bulunan kişilerin, bulundukları yerlerin ve kullandıkları araçların bilgilerinin yayınlanarak, olayın aydınlatılmasının, şüphelilerin yakalanmasının ve irtibatlarının deşifre edilmesinin engellenmesi ve kamu düzeninin bozulma riskinin meydana geldiği” belirtildi. Yazıda, “toplum sağlığının, milli güvenlik, kamu düzeni ve kamu güvenliği ve toprak bütünlüğünün korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, yargı gücünün otorite ve tarafsızlığının sağlanması amacıyla soruşturma tamamlanıncaya kadar soruşturma dosyası kapsamı hakkında yazılı, görsel ve internet medyasında, sosyal medyada her türlü haber, röportaj, eleştiri ve benzeri yayın yapılmasının yasaklanması” istendi.

TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜN KORUNMASIYLA İLGİLİ

Talebi değerlendiren nöbetçi hakimlik de yayın yasağı kararı verdi. Savcılığın, söz konusu talebi Hürriyet gazetesinin internet sitesinde canlı bombaların isim ve irtibatlarını yayımlamasının ardından istediği öğrenildi. Kararın gerekçesinde şöyle denildi:

“10 Ekim 2015 günü Ankara Tren Garı yakınında patlayan 2 ayrı bomba nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından suç fail yada faillerinin yakalanabilmesi amacıyla soruşturma başlatıldığı, bu kapsamda yazılı ve görsel basın ile internet medyasında olaya iştirak etme şüphesi bulunan kişiler ile ilgili bir takım bilgilerin yayınlandığının müşahede edildiği, bu durumun soruşturmanın sağlıklı bir biçimde yürütülmesine engel olduğu, talebin milli güvenlik, kamu düzeni ve güvenliği ile toprak bütünlüğümüzün korunmasıyla alakalı olduğu göz önüne alındığında 5187 sayılı Yasanın 3/2 maddesi hükmündeki koşulların oluştuğu anlaşıldığından, soruşturma tamamlanıncaya kadar soruşturma dosyası kapsamı hakkında yazılı, görse ve sosyal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren medyada her türlü haber, röportaj eleştiri ve benzeri yayınların yapılmasının yasaklanılmasına karar verilmiştir”

http://www.sozcu.com.tr/

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!

Alevi Köyleri “Sağlık Bakanlığı Haritası” Üzerinden Fişlendi

Tokat Almus İlçesinde yaşayan Alevi Köyleri “Sağlık Bakanlığı Logolu” harita üzerinden fişlendiği ortaya çıktı. Tepki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.