Alevi onderlerinin tahriklere kapilmayin' uyarisinin bir benzeri de Antalya Alevi Bilesenleri'nden geldi. Alevi derneklerinden olusan grup, kendilerine yapilan bu durumun her turlu provokasyonlara acik oldugunu, yeni olumlere sebebiyet verecek musait bir ortamdan baska bir sey olmadigini ifade etti.

Antalya Alevi Bileşenleri,Alevileri provokasyona çekiyorlar

Alevi önderlerinin ‘tahriklere kapılmayın’ uyarısının bir benzeri de Antalya Alevi Bileşenleri’nden geldi. Alevi derneklerinden oluşan grup, kendilerine yapılan bu durumun her türlü provokasyonlara açık olduğunu, yeni ölümlere sebebiyet verecek müsait bir ortamdan başka bir şey olmadığını ifade etti.

Antalya’da Alevi derneklerinden oluşan Antalya Alevi Bileşenleri, Antalya Valiliği karşısında basın açıklaması yaptı. Açıklamada grup üyeleri, İstanbul Gazi Mahallesi’ndeki cemevinde bulunan cenazeyi almak isteyen gruba karşı yapılan müdahaleye tepki gösterdi. Alevi dernekleri adına açıklama yapan Zeynel Can, İstanbul’da öldürülen Günay Özarslan’ın cenazesinin 24 Temmuz’dan bu yana Gazi Cemevi’nde bekletildiğini ve buranın tomalarla kuşatıldığını ve cenazeye el konmaya çalışıldığını söyledi. Alevi olan Günay Özarslan’ın ailesi tarafından Alevi erkanına göre son yolculuğuna uğurlanmak istendiğini anlatan Zeynel Can, “Böylesine insani, vicdani bir görevin yerine getirilmesine yönelik engelleme koyu bir zulüm olduğu açıktır. Buradan tüm yetkililere sesleniyoruz. Bu durum her türlü provakasyona açık, yeni ölümlere sebebiyet verecek müsait bir ortam hazırlamaktan başka bir işe yaramayacaktır. Bunun tek çözüm yolu ibadethanemize ve cenazemize saygıdan geçer.” dedi.

Alevilere dayatılan bu zulüm karşısında korkmayacaklarını, susmayacaklarını ve teslim olmayacaklarını belirten Zeynel Can, böylesi zulüm zamanında direnmekle yaşamanın eş anlamda olduğunu ifade etti.

POLİSİN BASIN AÇIKLAMASINA KATILANDAN FAZLA OLMASI DİKKAT ÇEKTİ

Antalya Valiliği karşısında ve şehrin en işlek yerine yakın olması gerekçesiyle düzenlenen basın açıklaması sırasında güvenlik güçlerinin grup üyelerinden daha fazla olması dikkat çekti. Sivil ve üniformalı olarak bulunan güvenlik güçlerinin, yoğun güvenlik önlemleri aldığı, bölgeye yakın yerde TOMA’nın da hazır bekletildiği gözlerden kaçmadı.

Öte yandan Alevi derneklerinin açıklama yapmasının ardından HDP Antalya İl Teşkilatı üyeleri de aynı yerde basın açıklaması yaptı.

http://www.cihan.com.tr/

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!

Evrensel Gazetesi ‘ne Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’ndan Dayanışma

Evrensel Gazetesi ‘ne Basım İlam Kurulu tarafından 500 gündür resmi ilan amgorgosu uygulanıyor. Ambargo ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.