Anasayfa » Haberler » Türkiyeden Haberler » Arap Alevi Kadınlar, katledilen İpek için sokakta

Arap Alevi Kadınlar, katledilen İpek için sokakta

Ankara’da yaşayan Arap Alevi Kadınlar, Samandağ’da eski eşi tarafından katledilen İpek için eylemdeydi. Kadınlar, İpek’in davasının takipçisi olacaklarını belirtti.

Ankara’da Arap Alevi Kadın Dayanışması, Samandağ’da eski eşi tarafından katledilen İpek için 24 Nisan’da eylemdeydi. Türkçe, Arapça sloganlarla yürüyen kadınlar, katilin yakalanıp yargılanmasını istedi. Davanın takipçisi olacaklarını ifade ettiler. Kadınların eylemde okuduğu basın açıklaması şöyle:

11 yıldır şiddete maruz kalan 27 yaşındaki İpek Bakımcı, ailesinin evine sığınmakta çare bulmuştu. Eşi Mehmet Ali Bakımcı’nın ‘Gelmezsen aileni öldürürüm’ tehditlerine maruz kalan İpek Bakımcı, 17 Nisan Cuma günü babasına ait Uzunbağ’daki restoranda ailesinin ve çocuklarının gözü önünde vurularak katledildi. Daha önce eşine şiddet uyguladığı için hakkında uzaklaştırma kararı da olan Mehmet Ali Bakımcı, cinayetleri işledikten sonra kayıplara karıştı.

İktidarın kadınlara dayak, ölüm, tecavüz, baskı olarak geri dönen, şiddeti besleyen, kadına talimatlar yağdıran, bedenlerini ve yaşamlarını tahakküm altına alan, nefret kusan tüm açıklamalarına derhal son verilsin.

Kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüz suçlarında iyi hal, tahrik vs. indirimlerini kabul etmiyoruz.

Erkek sevgisinin her gün 3 kadını öldürmesine karşı, öldürülmeden korunmak istiyoruz.

Şiddet gördüğümüzde kalacak yer, dayanışma evleri, hukuki destek istiyor; karakollardan ve sığınma evlerinden katillerimizin yanına gönderilmek istemiyoruz. Ali Bakımcı’nın derhal yakalanıp yargı önüne çıkarılmasını ve cezalandırılmasını istiyoruz.

Biz kadınlar, geçmişten bugüne kadın dayanışmasından aldığımız güçle; dayağa, tacize, tecavüze karşı örgütlü ya da örgütsüz direniş örnekleri sergiledik. Ve bugün burada bu olayın takipçisi olmak, İpek’in ve ailesinin yanında olmak ve tüm kadın katliamlarına karşı sesimizi yükseltmek için bir aradayız. Susmayacağız. 

Sendika.Org

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!

Haydi Canlar! Kürecik Güneşli Köyümüz Cemevi İnşaatına Yardım Bekliyor

Malatya Akçadağ İlçemize Kürecik Nahiyemize bağlı Güneşli(Şemşik) Köyümüzde yapılan Cemevi inşaatımız 2 yıldır devam etmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir