Anasayfa » Haberler » Türkiyeden Haberler » Chp Milletvekili Hakverdi’den Alevi kurumlarına saldırı iddiaları ile ilgili soru önergesi

Chp Milletvekili Hakverdi’den Alevi kurumlarına saldırı iddiaları ile ilgili soru önergesi

Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, İçişleri Bakanı Selami Altınok tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Ankara Milletvekili Hakverdi’nin Alevi kurumlarına saldırı iddiaları üzerine hazırladığı soru önergesi şöyle:

“6 Kasım 2015 tarihinde Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ve Alevi Kültür Dernekleri (AKD) temsilcileri, Ankara Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından aranarak “IŞİD saldırısı olacak” gerekçesiyle Ankara Emniyetine çağrıldığı bilgisi basında yer almıştır. Bunun üzerine Alevi Kurumları yöneticilerinden oluşan bir heyet, 9 Kasım Cuma günü Ankara Emniyeti’ne gitmiştir. Emniyet yetkilileri, Alevi Kurum Yöneticilerine “ABF ve AKD başkanları ile kurumlarınıza IŞİD tarafından saldırı olacak. Kendi güvenliğinizi alın, bizde güvenliğimizi alıyoruz” şeklinde uyarıda bulunmuştur.

Bu çerçevede,

  • Alevi Kurumları ve başkanlarına saldırı olacağına dair istihbaratın kaynağı nedir?
  • Hangi Alevi Kurumuna saldırı olacağı yönünde bilgi gelmiştir?
  • Hangi Alevi Kurumunda güvenlik önlemleri alınmıştır? Alınan önlemler nelerdir?
  • Saldırı istihbaratı sadece Ankara’daki kurumlara yönelik midir? Ankara dışındaki Alevi kurumları için herhangi bir tehdit var mıdır? Ankara dışındaki kurumlar için herhangi bir önlem alınmış mıdır?
  • Alevi kurum başkanlarına koruma verilmiş midir? Kurum başkanlarının evleri için herhangi bir güvenlik önlemi alınmış mıdır?
  • Bu istihbarı bilgiye dayanarak başta Ankara’daki Cemevleri olmak üzere Türkiye’deki Cemevleri için güvenlik önlemi alınmış mıdır?
  • Aynı istihbarı bilgiden dolayı Alevi yurttaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı mahallelerde güvenlik önlemi artırılmış mıdır?
  • Saldırı yapacağı düşünülen kişiler, canlı bomba listesinde mi yer almaktadır?
  • Saldırı ile ilgili gözaltına alınan ya da takip edilen kişiler var mıdır? Saldırı yapacak kişilere dair bilgi olduğu halde gözaltına alınması için saldırıyı gerçekleştirmesi mi beklenmektedir?

https://www.chp.org.tr/

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!

Haydi Canlar! Kürecik Güneşli Köyümüz Cemevi İnşaatına Yardım Bekliyor

Malatya Akçadağ İlçemize Kürecik Nahiyemize bağlı Güneşli(Şemşik) Köyümüzde yapılan Cemevi inşaatımız 2 yıldır devam etmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir