Anasayfa » Haberler » Türkiyeden Haberler » Dersim’de “Reya Haq Alevi Pirleri Çalıştayı” düzenleyecek

Dersim’de “Reya Haq Alevi Pirleri Çalıştayı” düzenleyecek

Türkiye ve Avrupa’dan Pirlerin katılımıyla, Dersim’de 30-31 Ocak günlerinde Reya Haq Alevi Pirleri Çalıştayı düzenlenecek.

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) öncülüğünde Dersim’de 30-31 Ocak günlerinde Reya Haq Alevi Pirleri Çalıştayı düzenlenecek. Çalıştaya  Türkiye ve Avrupa’dan 100’e yakın Pir katılacak. İki gün sürecek çalıştayda “Hak ve Hak yolu”, “Dil ve Doğamız”, “Reya Haq inanç ve itikatında kadın”, “Reya Haq inancında kültür, itikat ve yaşamın dünü bugünü” konuları tartışılacak.

Çalıştayın sonunda ise Doğu’da yaşanan kırımlar bağlamında Cizre, Silopi, Nusaybin, Sur ve Silvan’da yaşanan sıkıyönetim uygulamaları ve katliamlara ilişkin yapılması gerekenler tartışılacak. AKP hükümetinin Aleviler üzerinde son günlerde devreye koyduğu toplantılar bağlamında “İrfan Evleri”, “Cemevlerine Statü” gibi konular da tartışılarak, Doğu’daki mevcut katliamlar ve güncel konulara ilişkin Reya Haq Pirleri olarak yapılması gerekenlere yönelik önemli çağrılarda bulunulacak.

http://www.bestanuce1.com/

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!

Haydi Canlar! Kürecik Güneşli Köyümüz Cemevi İnşaatına Yardım Bekliyor

Malatya Akçadağ İlçemize Kürecik Nahiyemize bağlı Güneşli(Şemşik) Köyümüzde yapılan Cemevi inşaatımız 2 yıldır devam etmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir