Anasayfa » Haberler » Türkiyeden Haberler » Dünyanın en büyük Cemevi İstanbul Halkalı’da inşa ediliyor

Dünyanın en büyük Cemevi İstanbul Halkalı’da inşa ediliyor

Cemevi mimarisinde dünyaya örnek bir başyapıt Halkalı’da hayırseverlerin katkıları ile inşa ediliyor. İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi bugüne kadar gece kondu mantığı ile yapılan Cemevlerini tarihe gömecek bir şekilde akıllı bina mantığı ile 21.000 M2 kapalı alanı ile Alevi kesiminin bir çok çalışma yapacağı muhteşem bir bina oluyor…

Yeşilköy Polat Rönesans Otelde yapılan dayanışma yemeğine çok sayıda sanayici iş adamı ve Alevi toplumunun önde gelen ismi katıldı. Avcılar Belediye başkanı Handan Toprak Benli,Küçükçekmece Kaymakamı ve eski Belediye başkanı Aziz Yeniay‘da projeye destek verenler arasında yerini aldı. Küçükçekmece belediye başkanı Temel Karadeniz başka bir etkinlikte olduğu için geceye kendisini temsilen başkan yardımcısını göndermişti.

Temeli bir süre önce atılan İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi’nin yapımında kullanılmak üzere yapılan dayanışma yemeğine katılandan destek istendi. Dernek başkanı Gazi Aslan yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi “Bugüne kadar Cemevlerimiz daha çok gece kondu ve baraka tarzı yapılarda hizmet verdi. Bizim ortaya koyduğumuz proje biterse bu algı tamamen değişecek.

Biraz önce tanıtım filminde izlediğiniz gibi 21.000 M2 kapalı alanımız olacak. Bunun içinde Spor salonundan tutun gasilhaneye kadar bir mabed ve kültür merkezinde bulunması gereken her şey projeye dahil edilmiş durumda. Bu mekanımızı kısa sürede bitermek için herkesin ayni ve nakdi yardımlarına ihtiyacımız var. Banka hesap numaralarımıza nakdi yardım yapabileceğiniz gibi ayni olarak Demir ve çimento yardımı da yapabilirsinizdedi.

Küçükçekmece Kaymakamı ve eski belediye başkanı Aiz Yeniay ‘da yaptıkları konuşmada Cemevine ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın rahat ve ferah bir ortamda ibadetlerini yapabilmeleri adına başlatmış oldukları projeye destek verdik ve vereceğiz. Bu proje biterse Küçükçekmece’de Aleviler için güzel bir mekana ev sahipliği yapacak dediler.

Dede’nin yaptığı Lokma duası ile yemek ikramı yapıldı. ikramdan sonra Cemevinin inşası için masalara bırakılan zarfın içinde bulunan bilgi notuna kim ne kadar yardım yapacapını yazarak görevlilere teslim etti.

Sirius Medya’nın hazırlamış olduğu tanıtım filmi katılımcılardan tam not aldı.

Kaynak: İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!

Zorunlu Din Dersi Mahkemece iptal edildi

Antalya Kumluca ilçesinde yaşayan aile, İlkokul 4 ncü sınıfa giden çocuklarına verilen “Zorunlu Din ve Ahlak Bilgisi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.