Anasayfa » Haberler » Avrupadan Haberler » FEDA:”AKP’nin ‘İrfan Mektepleri’ ile Alevi toplumunu hedef alıyor”

FEDA:”AKP’nin ‘İrfan Mektepleri’ ile Alevi toplumunu hedef alıyor”

Yazılı açıklama yapan FEDA, Türk devletinin tarih boyunca Alevi Kürt, Kızılbaş ve çeşitli inanç topluluklarına dönük Sünnileştirme, göçertme, katletme, asimilasyon politikalarını dayattığına dikkat çekti. Siyasal İslam’ın yeni temsilcisi olarak AKP’nin de ‘İrfan Mekteplerı’ adı altında, Alevi-Kızılbaşları hedef aldığının vurgulandığı açıklamada, bunun kültürel soykırımı temsil ettiği kaydedildi.

“Bu oyuna gelmeyeceğiz” denilen açıklamada, “Bu kültürel ve inançsal soykırım politikası, 1925’te ‘Şark Islahat Planı’nı devreye koyarak sürdürülmek istenmiştir. Bugün de bu plan güncellenerek farklı kavram ve araçlarla devam etmektedir. Bu planın merkezinde Kürtleri Türkleştirme, Alevi-Kızılbaşları Sünnileştirme ve zorla İslamlaştırma var” denildi.

İrfan Mektepleri’nin asimile ve inkarı hedeflediğinin ve Alevilerin ibadet yerinin cemevi olduğunun kaydedildiği açıklamada, bunun tartışmaya açık olmadığı vurgulandı.

‘ÇOCUKLARI KATLEDENLERE TAVIR ALMALIYIZ’

FEDA, Alevilerin talepleri olarak Diyanet’in lağvedilmesi, zorunlu din dersinin kaldırılması, tüm inançlara özgürlük sağlanması olduğunu ifade ederken, şunları da söyledi:

“Öz ibadet yeri olan cemlerinde ısrarlı olmak, Alevi Kızılbaşların görevidir. Kürt halkını katleden, çocuklarını öldüren bir zihniyet sahipleri ve temsilcileriyle görüşmek değil, tavır almak görevimiz olmalıdır. O görüşmelerde aldatma, kendi oyununa alet etmekten başka bir şey çıkmayacaktır. Çıkarsa ‘İrfan Mektepleri’ çıkacaktır. AKP’nin bu kültürel, inkârcı asimilasyon politikalarına ve oyunlarına ortak olmayalım.”

ANF

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!

Yeter artık! Kalıcı bir barış istiyoruz

Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu Ankara’da gerçekleştirilen bombalı saldırı nedeniyle hayatını kaybeden 37 yurttaş için basın açıklaması yayınladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.