Anasayfa » Haberler » Türkiyeden Haberler » Fevzi GÜMÜŞ:“AKP ve Melih Gökçek’in cemevlerine yaklaşımı Alevi toplumunu kesinlikle bağlamaz”

Fevzi GÜMÜŞ:“AKP ve Melih Gökçek’in cemevlerine yaklaşımı Alevi toplumunu kesinlikle bağlamaz”

Gökçek, “Cemevleri bir ibadethane değil. Şarkıların türkülerin söylendiği, orda kendilerine göre semahların yapıldığı yer. Bunu bir ibadet olarak kabul etmek değil, bu bir kültürdür. Orası kültür evi. Yani orada ibadet yapılıp da namaz mı kılınıyor? Hayır” diye konuştu.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Gümüş, Gökçek’e tepki gösterdi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Yargıtay’ın cemevlerine yönelik kararlarını hatırlatan Gümüş, “AKP ve Melih Gökçek’in cemevlerine yaklaşımı Alevi toplumunu kesinlikle bağlamaz. Bu yaklaşım inkarcı ve asimilasyoncu bir yaklaşımdır. İktidarları boyunca bu inkarcı, retçi tutumları devam etmektedir. Ama cemevleri Aleviler açısından ibadethanedir. AKP ve Melih Gökçek’in bu güne kadar alışıldık görüşleri hem çağın gerçeklerine, hem de Alevilerin gerçeğine uygun değil” ifadelerini kullandı.

http://www.aydinlikgazete.com/

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!

Haydi Canlar! Kürecik Güneşli Köyümüz Cemevi İnşaatına Yardım Bekliyor

Malatya Akçadağ İlçemize Kürecik Nahiyemize bağlı Güneşli(Şemşik) Köyümüzde yapılan Cemevi inşaatımız 2 yıldır devam etmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.