Anasayfa » Haberler » Avrupadan Haberler » Fransa’daki Alevilerden Destek Eylemi

Fransa’daki Alevilerden Destek Eylemi

Türkiye genelinde başlatılan açlık grevi eylemlerine, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve bileşenlerinin aldığı karar ile Avrupa genelinde “İlle de Barış” sloganı ile destek eylemleri başlatıldı.
Türkiye’deki Alevi kurumlarının, Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan sokağa çıkma yasakları ve sivil ölümlerine dikkat çekmek için başlattıkları açlık grevleriyle dayanışma adına Paris’teki Villiers Le Bel Alevi Kültür Merkezi’nde çoğunluğu kadınlardan oluşan Aleviler de dönüşümlü açlık grevine başladı. Villiers Le Bel Alevi Kültür Merkezi’ndeki açlık grevini Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Erdal Kılıçkaya ile birlikte FUAF Yönetim Kurulu üyeleri ziyaret ederek, başarı dileklerini iletip, destek mesajları verdiler.

Kılıçkaya yaptığı açıklamada “Otuz yıldır ama’sız fakat’sız eğer’siz, “İlle de Barış” diyoruz. Zaman kaybetmeden akan kanın durması gerekiyor. Aksi takdirde bu süreç bir iç savaşa doğru hızla evriliyor. Bu anlamda Villiers Le Bel Alevi Kültür Merkezi’ndeki duyarlı canların barış çığlıklarını destekliyor ve bu onurlu duruşlarından dolayı kendilerini kutluyorum” dedi.

Fransa’daki Alevi örgütleri aldıkları karar doğrultusunda 19 Ocak 2016 saat 10:00’da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne Türkiye’de yaşanan son sürece dair bilgi amaçlı bir dosya verecek.

http://haber.sol.org.tr/

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!

Yeter artık! Kalıcı bir barış istiyoruz

Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu Ankara’da gerçekleştirilen bombalı saldırı nedeniyle hayatını kaybeden 37 yurttaş için basın açıklaması yayınladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.