Anasayfa » Haberler » Türkiyeden Haberler » izmir Alevi Kadınlarından Kermes

izmir Alevi Kadınlarından Kermes

izmir Demokratik Alevi Derneği kadınlarından sur ve cizre ile ilgili dayanışma için kermes düzenlendi.

izmir Demokratik Alevi Derneği’ndeki kadınlar, Konak’ta Kızlarağası Hanı önünde Sur ve Cizre’deki kadınlarla dayanışmak için kermes düzenledi. Alevi kadınların kendi evlerinde hazırladıkları yiyeceklerin satılmasıyla oluşan kermes Kızlarağası Hanı’nın önünde kısa sürede büyük ilgi gördü. Dernek Eş Başkanı Meryem Çakmak, yaptıkları kermesin amacını şu sözlerle anlattı: “İzmir Demokratik Alevi Derneği olarak karar aldı ve Sur’daki, Cizre’deki kadın arkadaşlarımızla dayanışmak için kermes yaptık. Şu anda kermes çok güzel gidiyor. Bütün Alevi kadın arkadaşlar evlerinde yiyecekler hazırladılar. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden de destek aldık. Bu anlamda İzmir’de bir ilk yaşıyoruz. Bize pek yer vermiyorlar, referans olmuyorlar. Bu sefer Belediye Başkanı bize iyi davrandı ve yer verdi.”

Sur ve Cizre’deki kadınlarla dayanışmak için Alevi kadınlarla düzenledikleri kermesi her hafta sonu cumartesi ya da pazar günleri tekrarlamak istediklerini belirten Meryem, her kuruma aynı çağrıyı yaparak, ” Sur’daki, Cizre’deki savaşın mağdur ettiği, zor koşullardaki kadınlara elimizi uzatmak istiyoruz. Buradan da bütün Alevi kurumlarını el uzatmaya çağırıyorum. Biz Aleviler biliyoruz ki yetmiş iki nazardan bakarız. Biz zaten mağduruz, biz zaten ezilmişiz, biz diyoruz ki bütün ezilen mazlumların yanında yer alalım. Hep beraber bu savaşa dur diyelim” dedi.

http://www.bestanuce8.xyz/

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!

Haydi Canlar! Kürecik Güneşli Köyümüz Cemevi İnşaatına Yardım Bekliyor

Malatya Akçadağ İlçemize Kürecik Nahiyemize bağlı Güneşli(Şemşik) Köyümüzde yapılan Cemevi inşaatımız 2 yıldır devam etmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir