Anasayfa » Haberler » Türkiyeden Haberler » Kesilecek zeytin ağacı kalmadıktan sonra yargı yürütmeyi durdurdu!

Kesilecek zeytin ağacı kalmadıktan sonra yargı yürütmeyi durdurdu!

Manisa’nın Soma ilçesi Yırca Köyü’nde bir gecede altı bin zeytin ağacının kesilmesinin yankıları sürerken, yargıdan telafisi olmayan çok geç bir karar geldi.

Yırca Köylülerinin avukatı Deniz Bayram, termik santrale yaptıkları itirazı değerlendiren Danıştay 6’ncı Dairesi’nin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini söyledi. Bayram, kesilen ağaçlar ve termik santral için gereken bütün hukuki yollara başvuracaklarını açıkladı.

DAnıştay’ın bu kararı, arazi için alınan acele kamulaştırma kararının hukuksuzluğunu da gözler önüne serdi.

Gece yapılan ağaçların kesimine tepki gösteren köylülere jandarma ve güvenlik görevlileri saldırırken, canlı yayına bağlanan YIrca Köyü muhtarı Mustafa Akın gözyaşlarına boğulmuştu.

Üçüncü Havalimanı’nı yapacak konsorsiyumun içinde yer alan ve AKP’ye yakınlığıyla bilinen Kolin Grubu, Soma’nın Yırca Köyünde termik santral için acele kamulaştırma kararını bile beklemeden zeytin ağacı katliamına girişmişti.

Şirketin daha önce de yüzlerce zeytin ağacını kesmesi üzerine Türkiye genelinde tepki gösterilmiş, köylüler nöbet tutmaya başlamışlardı. Köylülere ve eylemcilere Jandarma ve güvenlik görevlileri defalarca saldırmıştı.

birgun.net

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!

Alevilere ırkçı yazılama : “Alevi Defol”

Sarıyer İlçesinde Alevilerin yoğunlukla yaşadığı Ömürtepe mahallesi’nde duvarlara Alevilere nefret söylemli yazılamalar yapıldı. Mahallelinin sildiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.