Anasayfa » Haberler » Türkiyeden Haberler » Kocaeli Maraş Katliamını Anma Platformu’ndan anma

Kocaeli Maraş Katliamını Anma Platformu’ndan anma

Kocaeli Maraş Katliamını Anma Platformu, Sabri Yalım Parkında bir araya geldi. Birol Sağlam “Yapılan zulümleri anlatmaya devam edeceğiz” dedi.

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ile CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer, Kocaeli Alevi Kültür Derneği, KESK, DİSK, Vartolular Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Halkevleri üyeleri, Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik, Sabri Yalım Parkı’nda bir araya gelerek 24 Aralık 1978 tarihinde Maraş’ta yaşanan Alevi halka yönelik katliamın 38. yılını andı.

105 ALEVİ VATANDAŞ YAŞAMINI YİTİRDİ

Yaklaşık 37 yıl önce yaşanan katliamda 105 Alevi vatandaş yaşamını yitirmiş, 200’ün üstünde ev yakılmıştı. 23 yıl süren yargı süreci neticesinde 22 kişi idam, 7 kişi müebbet, 32 kişi ise 1 ile 24 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmıştı. Tarihe Maraş katliamı olarak geçen acı yılı anmak için Alevi Kültür Derneği Başkanı Birol Sağlam, platform adına açıklamada bulundu.

“ANMA ETKİNLİKLERİ YASAKLANDI”

Birol Sağlam, “Maraş Valiliği, katliamın yıl dönümünde anma etkinliklerini yasakladı. Bu katliamı unutacağımızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İstediğiniz kadar yasaklayın. Asla utmayacağız, asla affetmeyeceğiz. O yıl Maraş’ta sinemaya bomba atarak provokasyon yaratmaya çalışan Ökkeş Kenger’i daha sonradan adını değiştirerek Ökkeş Şendiller yapan ve MHP’den Milletvekili olduğunu anlatacağız” ifadelerini kullandı.

“BEBEKLERİ SOPALARA TAKIP GEZDİRDİLER”

Sağlam sözlerinin devamında, “4 gün süren katliam boyunca resmi rakamlara göre 111 kişinin, gerçek rakamlara göre ise 500’den fazla kişinin vahşice nasıl katledildiğini, binlerce Alevi’nin ise yaralı olarak kurtulduğunu anlatacağız. Olaylar sırasında hiçbir önlem almayan ve sadece izlemekle yetinen dönemin Maraş Emniyet Müdürü, daha sonra İçişleri Bakanı olan Abdülkadir Aksu’nun talimatıyla gözaltına alınanların anlattıklarından, bıçaklar ile insanları nasıl kestiklerini, hamile kadınların karınlarını deşerek aldıkları bebeklerini sopaların ucuna takarak gezdiklerini anlatmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi. Buket SEZER

http://www.kocaeligazetesi.com.tr/

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!

Zorunlu Din Dersi Mahkemece iptal edildi

Antalya Kumluca ilçesinde yaşayan aile, İlkokul 4 ncü sınıfa giden çocuklarına verilen “Zorunlu Din ve Ahlak Bilgisi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.