Anasayfa » Haberler » Avrupadan Haberler » Maraş Katliamında Katledilenler Berlin’de Anıldı
Maraş Katliamında Katledilenler Berlin'de Anıldı

Maraş Katliamında Katledilenler Berlin’de Anıldı

Maraş’ta 1978 yılında çıkan olaylarda katledilenler, Almanya’nın başkenti Berlin’de anıldı.

Berlin Alevi Toplumu Cemevi’nin organize ettiği ve bir çok sivil toplum örgütünün de destek verdiği anma, Kreuzberg semtindeki cemevinde yapıldı. Cemevinde katliamla ilgili belgesel gösterildi. Öldürülenler için gülbeng okundu.

Anma töreninin ardından ‘Maraş katliamını unutmadık, unutturmayacağız’ pankartıyla Oraninenplatz’a kadar yürüyüş düzenlendi.

Yürüyüşe katılanların, katliamda ölenlerin isimlerini boyunlarına astı. Ellerinde meşalelerler yürüyen yüzlerce kişi, Oranienplatz’da ateş ve mumlar yaktı.

Berlin Alevi Toplumu Cemevi Başkanı Halit Büyükgöl, “Katiller ve sorumlular hak ettikleri cezayı alamadı. Katliamın arkasındaki karanlık güçler de ortaya çıkmadı. Türkiye’nin yakın tarihindeki bu katliamın ortaya çıkmaması daha sonra Sivas ve Gazi Mahallesi katliamlarını yapanları cesaretlendirmiştir” dedi.

19-26 Aralık 1978’de Maraş’ta meydana gelen katliamda resmi rakamlara göre  105 Alevi katledildi. Bir hafta boyunca süren olaylar sırasında 200’ün üzerinde ev yakıldı.

http://www.hurriyet.com.tr/

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!

aabk

AABK’den Saray Darbesine Karşı Eylem Çağrısı

AABK (Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu)  yapılan açıklamada HDP Eşbaşkanları Selahaddin DEMİRTAŞ, Figen YÜKSEKDAĞ ve 7 ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir