Anasayfa » Haberler » Türkiyeden Haberler » Müslüm Doğan’dan Zorunlu Din Dersi İle İlgili Soru Önergesi

Müslüm Doğan’dan Zorunlu Din Dersi İle İlgili Soru Önergesi

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin 2011’de açılan  ‘Mansur Yalçın ve Diğerleri’ davasında 16 Eylül 2014’te oybirliğiyle karar aldığını ve Türk hükümetinden zaman geçirmeden öğrencilerin zorunlu din ve ahlak kültürü derslerinden muaf tutulmalarını da sağlayacak yeni bir sisteme geçilmesini talep ettiğini belirtti.

TBMM’ye Soru Önergesi vererek sorunu gündeme getiren HDP İzmir Milletvekili Doğan;  AİHM kararında, Türkiye’nin zorunlu din dersi alanında yaptığı son değişikliklerin yetersiz olduğunu belirtildiğini ve devletin dini konulara ilişkin düzenlemelerde tarafsız olma yükümlülüğü hatırlatıldığını da ifade etti.

İzmir Milletvekili Doğan, TBMM Başkanlığı aracılığıyla Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya verdiği soru önergesinde şu soruların cevaplanmasını istedi:

1-Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Mansur Yalçın ve diğerleri/Türkiye davasında vermiş olduğu kararın uygulanması için nasıl bir düzenleme yapılmıştır?

2-Değişiklikler yapıldıysa ne tür değişiklik yapılmıştır ve bunun için zorunlu din dersine karşı çıkan kesimlerin görüşleri alınmış mıdır?

http://www.siyasetinsesi.net/

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!

Haydi Canlar! Kürecik Güneşli Köyümüz Cemevi İnşaatına Yardım Bekliyor

Malatya Akçadağ İlçemize Kürecik Nahiyemize bağlı Güneşli(Şemşik) Köyümüzde yapılan Cemevi inşaatımız 2 yıldır devam etmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir