Anasayfa » Haberler » Türkiyeden Haberler » Nurettin Aksoy:”Alevilikte Kadının değeri büyüktür”

Nurettin Aksoy:”Alevilikte Kadının değeri büyüktür”

Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi ve Alevi Kültür Merkezi Derneği’nin Çarşamba günleri düzenlediği geleneksel kahvaltısında gündem “kadına şiddet” oldu.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’ne denk gelen kahvaltıda kadına yönelik şiddet ve bu şiddete karşı mücadele edilmesi konusunda çeşitli konuşmalar yapıldı.

Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şube Başkanı Nurettin Aksoy, kadın haklarının sürekli geriye doğru gittiği günümüzde kadınlara yönelik şiddetin de artarak devam ettiğini dile getirdi.

Konuşmasında Alevilikte kadının yerine ve önemine de dikkat çeken Aksoy, Hz Muhammed’in kızı, Hz. Ali’nin eşi olan Hz. Fatma’dan, Hacı Bektaş Veli’nin eşi Kadıncık Ana’dan örnekler vererek, büyük acılar yaşamalarına rağmen her zaman insanlığa örnek olduklarını ifade etti. Alevilikte kadın ile erkeğin eşit olduğunu vurgulayan Aksoy, “Cemlerimizde hizmetlerimizi birlikte yürütürüz. Ana olarak posta oturabilirler. Bu nedenle alevilikte kadının değeri büyüktür” dedi.

http://www.corumhaber.net/

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!

Zorunlu Din Dersi Mahkemece iptal edildi

Antalya Kumluca ilçesinde yaşayan aile, İlkokul 4 ncü sınıfa giden çocuklarına verilen “Zorunlu Din ve Ahlak Bilgisi” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.