Anasayfa » Haberler » Türkiyeden Haberler » Öğretmen fişlemeleri yargıya taşındı

Öğretmen fişlemeleri yargıya taşındı

Eğitim-İş Sendikası yöneticileri, Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde, okul müdürlüğü için mülakata girecek öğretmenleri ‘ulusalcı’, ‘Alevi militan’, gibi ifadelerle fişleyen Eğitim-Bir-Sen Birecik Temsilcilik Başkanı Nahsan Aydın hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu

Dilekçede, fişleme olayı nedeniyle Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde yapılmış olan müdürlük sözlü sınavlarına şaibe karıştığı, öğretmenlerin tek tek fişlenerek müdürlük sözlü sınav komisyonunun etkilenmeye çalışıldığı, sübjektif bir değerlendirme yöntemi olan sözlü sınavın geçerliliğini ve güvenilirliğini ortadan kaldırdığı kaydedildi.

Fişleme belgesinde öğretmenlere “… Alevi militan. Türk faşisti. İki yüzlü. Tutarsız. Ülkücü militan. Çok tehlikeli, kesinlikle değerlendirilmemeli. Dengesiz…” şeklindeki ifadelerle hakaret edildiği vurgulanan dilekçede şu ifadelere yer verildi:

“Şüpheli Nahsan Aydın, bu hazırladığı belge ile müdürlük mülakatına girecek olan öğretmenleri tek tek fişlemiş, aynı zamanda kişiye özel bilgilerini açığa çıkarmış, müdürlük sınav komisyonunu olumlu/olumsuz yönde etkilemiş, öğretmenlere yönelik aşağılayıcı ifadeler kullanmıştır. Şüpheli bir nevi, tarafsız olması gereken müdürlük sözlü sınav komisyonuna, Eğitim Bir-Sen sendikasının taleplerini, diğer adayları fişleyerek, ayrımcılık yaparak dikte etmiştir. Kutsal bir meslek olan öğretmenlik mesleğini icra etmekte olan meslektaşlarını, yalan yanlış çeşitli sıfatlarla ayrıştırmış, bu öğretmenlerin çoğunun ülke genelinde ve bulundukları çevrede veli ve öğrencilere olumsuz olarak tanıtmıştır. Şüphelinin eylemlerine uyan ilgili ceza maddelerinden kamu davası açılmasını talep etme zorunluluğu doğmuştur.”

CİHAN

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!

Haydi Canlar! Kürecik Güneşli Köyümüz Cemevi İnşaatına Yardım Bekliyor

Malatya Akçadağ İlçemize Kürecik Nahiyemize bağlı Güneşli(Şemşik) Köyümüzde yapılan Cemevi inşaatımız 2 yıldır devam etmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir