Anasayfa » Haberler » Türkiyeden Haberler » Pir Sultan ruhuyla kadın canlar buluştu

Pir Sultan ruhuyla kadın canlar buluştu

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Diyarbakır Şubesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla “Pir Sultan ruhuyla kadın canlar buluşuyor” şiarıyla etkinlik düzenledi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Cemevi’nde yapılan buluşmada kadın direnişlerinin yer aldığı sinevizyon gösterimi yapıldı.

PSAKD Şube yöneticisi Sema İrfan yaptığı konuşmada, kadın katliamları ve kadına yönelik şiddetin giderek yaygınlaştığına dikkat çekti. İrfan, Kürt illerinde Saray’ın savaşıyla birlikte artan zulmün karşısında kadınların direnişte olduğunu vurguladı, “Kadınlar artık sokaklarda özsavunma ile daha fazla özgürleşecek” dedi. Artvin Cerattepe’de doğanın talanına karşı mücadelede kadınların en önde saflarda durduğunu belirten İrfan, Alevi kadınlarında barış için açlık grevleri ile bu savaşa dur dediklerini hatırlattı.

Etkinlik serbest kürsü kurulmasıyla devam etti, söz alan kadınlar birlikte mücadele etmenin önemine vurgu yaptı. Alevi kadınların erkek egemen devlet politikasına örgütlü bir cevap vermesi gerektiği belirtilen konuşmalarda, AKP’nin kadın düşmanı politikaları teşhir edildi.

Etkinlik kadınların bağlama eşliğinde söyledikleri deyiş ve türkülerle sona erdi.

http://www.etha.com.tr/

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!

Haydi Canlar! Kürecik Güneşli Köyümüz Cemevi İnşaatına Yardım Bekliyor

Malatya Akçadağ İlçemize Kürecik Nahiyemize bağlı Güneşli(Şemşik) Köyümüzde yapılan Cemevi inşaatımız 2 yıldır devam etmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir