Anasayfa » Haberler » Türkiyeden Haberler » Seyid Rıza ve Arkadaşları için İstanbul’da anma etkinliği

Seyid Rıza ve Arkadaşları için İstanbul’da anma etkinliği

Dersim Dernekleri Federasyonu üyeleri, 78 yıl önce idam edilen Seyid Rıza’nın da aralarında bulunduğu 9 kişi için Taksim’de anma etkinliği düzenledi.

Saat 19.00 sıralarında Tünel Meydanı’nda toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, ellerinde meşalelerle İstiklal Caddesi üzerinden Galatasaray Meydanı’na kadar yürüdü.

Seyid Rıza ile birlikte idam edilen 9 kişiyi temsilen kefen giyenlerin de bulunduğu grup “Katil devlet / Hesap verecek” şeklinde slogan attı. Çevrede geniş güvenlik önlemleri alan polis ise ellerinde meşalelerle yürüyen gruba müdahale etmedi.

Galatasaray Meydanı’na gelen grup burada 1 dakikalık saygı duruşunda bulunduktan sonra, tiyatro oyunuyla 78 yıl önce idam edilen 9 kişiyi temsili olarak canlandırdı.

Grup adına bir açıklama yapan Ali Ekber Derman, idam edilen 9 kişinin isimlerini tek tek sayarak, “Dersimliler Seyid Rıza’yı unutmadı, unutmayacaklar” dedi.

Anma etkinliğinin sonunda lokma dağıtan grup olaysız şekilde dağıldı.

Ozan URAL / İstanbul / DHA

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!

Haydi Canlar! Kürecik Güneşli Köyümüz Cemevi İnşaatına Yardım Bekliyor

Malatya Akçadağ İlçemize Kürecik Nahiyemize bağlı Güneşli(Şemşik) Köyümüzde yapılan Cemevi inşaatımız 2 yıldır devam etmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir