Anasayfa » Haberler » Türkiyeden Haberler » Seyid Rıza’nın Kızı Hakka Uğurlandı

Seyid Rıza’nın Kızı Hakka Uğurlandı

Dersim direnişinin lideri Seyid Rıza’nın yaşayan tek çocuğu olan ve önceki gün yaşamını yitiren Leyla Ağlar, cemevinde düzenlenen törenin ardından Seyit Rıza’nın isminin verildiği köyde defnedildi.

Dersim direnişinin lideri Seyid Rıza’nın kızı Leyla Ağlar Dersim’de cem evinde son yolculuğuna uğurlandı. Ağlar’ın naaşı defnedilmek üzere Ağdat’a doğru yola çıkarıldı. Cenaze törenine aralarında HDP’nin olduğu siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra Alevi dedeleri ve pirleri ile beraber çok sayıda kişi katıldı.

‘Bırakılır mı Dersim toprağı!’

Dersim adıyla bütünleşen Şeyid Rıza’nın, hayatta kalan tek kızı olan Leyla Ağlar soykırıma rağmen “Ben Seyid Rıza’nın kızıyım. Burası benim babamın kanının aktığı, akrabalarımın, aşiretimin kanının aktığı topraklar. Gidilir mi hiç? Bırakılır mı Dersim toprağı! Ölene kadar burada kalacağım!” sözleriyle Dersim’e bağlı kalmıştı. Dersim soykırımı sürecinde askerlerin yoğun işkencelerine maruz kalan Leyla Ana, 5 yıl boyunca da süvari askerlerinin ahırında hapsedilmişti.

Mücadeleyi sürdüreceğiz

Seyid Rıza’nın torunlarının duygusal anlar yaşadığı törende cenaze namazını da Alevi Dedesi Kadir Bulut, Kırmancki olarak gerçekleştirdi. Törende konuşan Leyla Ağlar’ın kızı Besime Ağlar, “Çok acımız var, acımız çok büyük. Annem babasının mezarını göremeden gitti” derken “Anneme söz veriyorum; davana, davamıza sahip çıkacağız” diyen Ali Musa Ağlar da, “Bizleri katlettiler, elimiz bizleri katledenlerin yakasında olacaktır. Annem çok acı çekti ama yılmadı, hiçbir şeyden vazgeçmedi. Bizler de vazgeçmeyeceğiz. Annemizin sürdürdüğü bu mücadeleyi büyüteceğiz, sahipleneceğiz” dedi. Hasta tutsakken tahliye edilen Barış Grubu Üyesi ve Seyid Rıza’nın torunlarından Aysel Doğan ise, “Acımız büyük, umudumuz da bir o kadar büyük. Leyla Ana’nın bugünlere kadar taşıdığı mücadelemizi büyüteceğiz. Dağların kayıp anahtarı senin torunlarındadır. Sen rahat uyu” ifadelerini kullandı.

http://www.ozgur-gundem.com/

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!

Alevilere ırkçı yazılama : “Alevi Defol”

Sarıyer İlçesinde Alevilerin yoğunlukla yaşadığı Ömürtepe mahallesi’nde duvarlara Alevilere nefret söylemli yazılamalar yapıldı. Mahallelinin sildiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.