Anasayfa » Haberler » Türkiyeden Haberler » Seyit Rıza’nın torunu Yeni Şafak’taki ‘belge’yi yargıya taşıdı

Seyit Rıza’nın torunu Yeni Şafak’taki ‘belge’yi yargıya taşıdı

Seyit Rıza dahil diğer Dersim ileri gelenlerinin mezar yerlerine ilişkin olarak belgeler ışığında soruşturma yürütülmesi için Başsavcılığa başvuruda bulundular .

Yeni Şafak gazetesinin Mustafa Kemal Atatürk’ün idamından hemen önce Seyit Rıza ile gizlice bir araya geldiğini öne sürdüğü haberi üzerine Seyit Rıza’nın torunu Rüstem Polat konuyu yargıya taşıdı.

Polat’ın avukatı Cihan Söylemez, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Seyit Rıza dahil diğer Dersim ileri gelenlerinin mezar yerlerine ilişkin Yeni Şafak’ta yer alan haber ve haberin kaynak kullandığı “MAH” belgesi ışığında, bugün itibariyle konuyla ilgili soruşturma yürütülmesi için Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunduklarını bildirdi.

TALEPLER 

Polat, ilgili başvuruda habere konu belgenin istenmesini , gazetecilerin konuyla ilgili bilgilerine başvurulmasını ve MİT’e müzekkere yazılarak olaya ilişkin bilgi-belgelerin istenmesini, İhsan Sabri Çağlayangil’in aile bireylerinin bilgisine başvurulmasını ve defne ilişkin kroki/harita ve benzeri belgelerin olması durumunda keşif icra edilerek Seke Sure’de olduğu gibi uluslararası hukuk kurallarına uygun şekilde adli tıp uzmanları eşliğinde kazı çalışması yapılmasını talep ettiklerini belirtti. (Demokrat Haber)

Yeni Şafak’ta yayınlanan belgeye ve ilgili habere gitmek için tıklayınız.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!

Alevilere ırkçı yazılama : “Alevi Defol”

Sarıyer İlçesinde Alevilerin yoğunlukla yaşadığı Ömürtepe mahallesi’nde duvarlara Alevilere nefret söylemli yazılamalar yapıldı. Mahallelinin sildiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.