Anasayfa » Haberler » Türkiyeden Haberler » Türkiye’nin önde gelen Alevi Federasyonları ve Dernekleri HDP’yi 1 Kasımda Destekleyecek

Türkiye’nin önde gelen Alevi Federasyonları ve Dernekleri HDP’yi 1 Kasımda Destekleyecek

1 Kasım seçimlerine sayılı günler kalırken, Alevi örgütleri temsilcileri,1 Kasım seçimlerinin ya demokrasinin ya da yeni bir 4. Murat döneminin başlangıcı olacağını belirtiyor. Alevi toplumunun 7 Haziran’dan daha güçlü bir şekilde HDP’yi Meclis’e taşıyacağını ifade eden Alevi örgütleri temsilcileri, “Biz Alevi kimlikli değil, Alevi vekil istiyoruz” diyor.

7 Haziran seçimlerinin sonuçların yok sayarak, siyasi iktidar tarafından başlatılan savaş süreci ve ardından gelen katliamların gölgesinde yapılacak olan 1 Kasım seçimlerinin sonuçları, Türkiye’deki ötekileştirilen bütün halkların geleceklerini etkileyecek. Bu halkların başında gelen Aleviler ise, seçimlerde kritik bir rol oynayacak. Yaklaşan seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Alevi örgütleri temsilcileri, Alevi toplumunun 7 Haziran seçimlerinde olduğu gibi 1 Kasım’da da demokrasi, özgürlük ve barıştan yana oy kullanacağını ifade etti.

PSAKD: İlk defa kendi kimliklerimizde Meclis’te olduk

Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri (PSAKD) Genel Başkan Gani Kaplan, Cumhuriyet tarihinde ilk defa HDP ile Alevi vekillerin kendi kimlikleriyle parlamentoda yer aldığını belirterek, “Bu dönemde 5 genel başkanımız adaydır. Umarız ki hepsi seçilir. Birlikte mücadele etmenin yolunu oluşturur” diye konuştu.

‘Halkların geleceği için HDP Meclis’e güçlü girmeli’

“HDP’nin Meclis’e güçlü girmesi ve farklı kimliklerin Meclis’te yer alması, her kesimin kendini özgürce ifade etmesine yol açacak” diyen Kaplan, şunları ifade etti: “Eskiden küfür olarak algılanan halklar şimdi kendilerini temsil edecek, ifade edecek. Aleviler de kendilerin daha özgür hissedecek. 90 yıllık Meclis’te ilk defa Turgut Öker yassı muharrem için yemek verdi, bağlama çaldırdı, deyişler okundu. Bu çok önemlidir. 1 Kasım’da HDP’nin Meclis’e daha güçlü girmesi halklar arasında ön yargıyı ortadan kaldırır, birlikte mücadelenin önün açar.”

‘HDP, Aleviler için dalga kırandır’

Kaplan, HDP’nin Aleviler için dalga kıran bir pozisyonda olduğunu vurgulayarak, “Halklara yönelik başlatılan saldırıların, operasyonların bir sonraki adımının Alevilere yönelik olacağını biliyoruz. Bunun yaşanmaması için HDP’nin alabildiğince güçlenmesi gerekiyor. Alevilerin güvenliği böyle sağlanır” dedi.

‘CHP kontenjanından bir tane arkadaşımız yok’

Garip Dede Dergahı Başkanı Celal Fırat, Alevilerin bir kez daha, demokratik, laik bir Türkiye ve eşit yurttaş hakkını savunan partilere oy vereceğini düşünüyor. 7 Haziran’da birçok Alevi vekilin Meclis’e girmesinin önemli olduğunu ancak, bunun daha artırılması gerektiğine inanan Fırat, “CHP’de 130 vekilin içinde Alevi arkadaşlarımız çok az. Kontenjandan gelen bir tane Alevi arkadaşımız yok. HDP’nin içinde ise 12 arkadaşımız var ama yine de az. Alevilerin sorumlarını dillendirecek arkadaşlara ihtiyacımız var” dedi.

DAD: Özgürlüğün adresi HDP

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Ankara Şube Başkanı Murat Işık, Alevilerin 1 Kasım’da bir kez daha özgürlükten, barış cephesinden yana tavır koyacaklarını belirterek, bu adresin de HDP olduğunu söyledi. Türkiye’de ciddi bir cepheleşme ve ayrışmanın oluşturulduğu, bu süreçte Alevilerin, Erdoğan’ın yürüttüğü politikalar sonucu hedef alınmaya başladığını belirten Işık, “Mevcut duruma bakıldığında CHP’ye verilecek oylar AKP diktatörlüğünü geriletmeyecek. Ancak AKP’ye karşı barış cephesine verilecek oylar AKP’yi geriletecektir” diye konuştu.

Siyasi iktidar tarafından başlatılan savaş sürecinde saldırıların Alevilerin kutsal mekanlarına, cemevleri ve mezarlıklarına yöneldiğini belirten Işık, “Bu saldırıya karşı var olan bu AKP saldırı boşa çıkartmak gerekiyor. Bunun için HDP’yi güçlü bir şekilde desteklemek zorundayız” dedi.

AVF: Aleviler HDP’nin Meclis’te olmasını istiyor

Alevi Vakıfları Federasyonu (AVF) Başkanı Remzi Akbulut ise, siyasi iktidarın 7 Haziran seçim sonuçlarının değişmesini istediğini ve bunun içinde ülkeyi iç savaş eşiğine getirdiğini ifade etti. Alevi halkının nereye, kime oy vereceğini iyi bildiğini söyleyen Akbulut, “Geçmiş seçimde CHP ve HDP için aileler oylarını paylaştırdılar. Aleviler ülkenin mevcut konumunda HDP’nin barajını geçmesini istiyorlar, bunu talep ediyorlar” dedi.

‘Alevi kimlikli değil Alevi vekiller gerekli’

Akbulut ta, CHP’nin kontenjanından hiçbir Alevi vekilin olmamasını eleştirerek, “Biz Alevi kimlikli değil, Alevi vekil istiyoruz. Alevi kimliği ile sorunları çözülmüyor. Alevi kurumlarının önerileriyle Meclis’e giden insanlar gerekli. Mesela HDP’den Turgut Eker Alevi kurumları tarafından Alevi aday olarak Meclis’e gitti. Bu bizim için önemli. CHP, Alevi adaylardan Fevzi Gümüş’ü 13. sıradan Ali Balkız ise 8. sıradan Ankara’da seçilmeyecek yerlere koydular” ifadelerini kullandı.

Akbulut, Alevilerin Türkiye’nin geleceği, demokrasisi ve barış yönünde oy kullanacaklarına inandığını söyledi.

HBVAKV: Ya demokrasi ya da 4. Murat dönemi olacak

Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Başkanı Ercan Geçmez, 1 Kasım seçimlerinin ya demokrasinin oluşturulacağı yeni bir zaman ya da yeni bir diktatörün, yeni bir 4. Murat döneminin başlaması anlamına geldiğini vurguladı. İktidarları için savaşların çıkartıldığı ve insanların katledildiği Türkiye’nin acil olarak evrensel hukuk normlarına sahip olması gerektiğini belirten Geçmez, “Türkiye’nin buna son vermesi lazım. Buna son verirken de yurttaşlarımızın tümünün sandık başına gitmesi çok önemli. Oy verecek üyelerimizin, dostlarımızın ve bize gönül vermişlerin vicdanlarını öne çıkartarak, Türkiye’nin nereye gidiyor, insanlarımız neden ölüyor diyerek, oy kullanmalıdır” dedi.

‘HDP daha güçlü bir şekilde Meclis’e girecektir’

HDP’nin Türkiye’nin bir çeşitliğini olduğunu ifade eden Geçmez, “Meclis’te HDP olmadığı zaman Türkiye’nin bir damarı eksik olacaktır. Türkiye barış ve huzura kavuşamayacaktır” diye konuştu. Kürtlerin, Aleviler ve diğer ötekilerin sorunlarını kendi dillerinde konuşan birilerinin Meclis’te olmasının çok değerli olduğunu söyleyen Geçmez, “Ben Türkiye’nin bu konuda da vicdanlı davranacağını ve 7 Haziran seçimlerinde daha iyi bir düzeyde HDP’yi Meclis’e taşıyacağına inanıyorum” dedi.

ADF: Taleplerimize sahip çıkılsın

Alevi Dernekleri Federasyonu (ADF) Başkanı Rıza Eroğlu, siyasi partilerin Alevilerin beklentilerini karşılamada yetersiz olduğunu söyledi. Alevilerin okullardan başlamak üzere yoğun bir asimilasyona tabi tutulduğunu söyleyen Eroğlu, “Cemevlerinin ibadethane olması, zorunlu din derslerinin kaldırılması ve eşit yurttaşlık temelinde bir Anayasa’nın hazırlanmasını istiyoruz. Aleviler CHP ve HDP’den yana oy kullanıyorlar. Bizim için önemli olan bu partilerin taleplerimize sahip çıkması” diye konuştu.

ABF: HDP, tüm ötekilerin nefes borularını açacak

Alevilerin en kitlesel örgütlenmesi olan Alevi Bektaşi Federasyonu’nun (ABF) Başkanı Baki Düzgün’e göre ise, HDP’nin parlamentoya 7 Haziran’dan daha güçlü bir şeklide girmesiyle, ezilen ve ötekileştirilen tüm halkların nefes borularının açılacağı, özgürlük alanları daha da genişleyecek. Düzgün, “HDP’nin vekil sayısının 80’den 100’e çıkması demek AKP’nin tek başına iktidar olmaması, vekil sayısını azalması demektir. HDP’nin Meclis’e daha güçlü bir şekilde girmesi emekçilerin, gençlerin, tüm kimlik ve inançların güçlenmesi demektir. Örgütlenme alanlarını açılması kendileri daha özgür bir ortamda ifade etmesini sağlayacaktır. İnadına barış diyen inadına özgürlük diyenlerden yana tavrımızı koymalıyız” dedi.

DİHA

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!

Alevilere ırkçı yazılama : “Alevi Defol”

Sarıyer İlçesinde Alevilerin yoğunlukla yaşadığı Ömürtepe mahallesi’nde duvarlara Alevilere nefret söylemli yazılamalar yapıldı. Mahallelinin sildiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.