Anasayfa » Haberler » Türkiyeden Haberler » Türkmen Aleviler: HDP geleceğimiz

Türkmen Aleviler: HDP geleceğimiz

Diyarbakır’ın Bismil ilçesine bağlı Türkmen Hacılar köyünde yaşayan Türkmen Aleviler de HDP’ye desteklerini açıkladı. “Haksızlığın olduğu yerde haklının yanında yer almak inancımız gereğidir” diyen köy sakinleri, herkesi HDP’ye destek vermeye davet etti.

Zülfikar Kızıl adlı yurttaş, Tükmen Alevisi olarak yıllardır iç içe yaşadıkları Kürtlerle bugüne kadar aralarında hiçbir sorun yaşanmadığını ifade etti. Bir Alevi olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın izlediği politikalardan rahatsızlık duyduklarını ve cemevilerinin yasal statüye kavuşmasını istediklerini de dile getiren Kızıl, Türkiye’ye demokrasi getirecek tek parti olması itibariyle herkesi HDP’yi desteklemeye çağırdı.

Tüm Alevilere ve tüm halklara seslenen Ali İhsan Pilatin de, herkesi HDP’ye destek olmaya çağırdı. Pilatin, bu çağrısını da “Eğer biz bu dönemde de bu partiyi parlamentoya sokamazsak, inanın ne Alevilerin ne de Kürtlerin haklarını arayacak insan kalmayacaktır. Ben özellikle Alevilerden rica ediyorum. Oylarını HDP’ye versinler. HDP bizim geleceğimizdir” dedi.

Katliamlara karşı HDP

Alevilerin yeniden Sivas, Çorum, Maraş gibi katliamları yaşamamak için HDP’ye oy vermeleri gerektiğini vurgulayan Mikail Kızıl ise, şunları söyledi: “Haksızlığın olduğu yerde, haklının yanında yer almak inancımızın gereğidir.”

Diha

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!

Alevilere ırkçı yazılama : “Alevi Defol”

Sarıyer İlçesinde Alevilerin yoğunlukla yaşadığı Ömürtepe mahallesi’nde duvarlara Alevilere nefret söylemli yazılamalar yapıldı. Mahallelinin sildiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.