Anasayfa » Haberler » Türkiyeden Haberler » Zorunlu din derslerine karşı imza kampanyası

Zorunlu din derslerine karşı imza kampanyası

Eğitim Sen ve Alevi örgütleri zorunlu din derslerinin kaldırılması talebiyle imza kampanyası başlattı. İmza kampanyasını kamuoyuna duyurmak üzere yapılan basın açıklamasında laik, bilimsel, ana dilinde eğitim taleplerini dile getiren Eğitim Sen ve Alevi örgütleri, siyasi iktidarın Türkiye toplumu üzerendeki kutuplaştırıcı, mezhepçi, ötekileştirici, baskıcı ve otoriter tutumunu eleştirdi.

Eğitim Sen Genel Merkezinde yapılan basın açıklamasına Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Eğitim Sen, Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıfları Federasyonu ve Demokratik Alevi Derneklerinin temsilcileri de katıldı.

Basın açıklamasını okuyan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkan Yardımcısı Önder Aydın “Türkiye’de uzun yıllardır devlet ve hükümetler tarafından izlenen ‘Türk-İslam’ sentezine dayalı ‘tek din, tek mezhep, tek dil’ anlayışı çerçevesinde hayata geçirilen politikalar çocuklarımızı ve tüm toplumu kutuplaştırmayı hedeflemiştir” dedi. Zorunlu din dersi uygulamasının din ve vicdan özgürlüğünün açıkça ihlal edilmesi anlamına geldiğini belirten Aydın, AİHM kararlarının uygulanması talebini yineledi.

LAİK, BİLİMSEL, ANA DİLİNDE EĞİTİM İÇİN…

Devletlerin tüm dinlere eşit mesafede durması gerektiğini belirten Aydın, başta Aleviler olmak üzere farklı inanç grupları açısından dayatma anlamına zorunlu din derslerine son verilmesi ve laik, bilimsel, ana dilinde eğitim talepleri için Eğitim Sen ve Alevi örgütleri olarak birlikte imza kampanyası başlattıklarını duyurdu.

Anayasanın 42. maddesi ile ana dilde eğitimin yasaklandığını da dikkat çeken Aydın, ana dilde eğitimin bilimsel, demokratik eğitimin vazgeçilmez koşullarından biri olduğuna dikkat çekti.   (AnkaraEVRENSEL)

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!

Haydi Canlar! Kürecik Güneşli Köyümüz Cemevi İnşaatına Yardım Bekliyor

Malatya Akçadağ İlçemize Kürecik Nahiyemize bağlı Güneşli(Şemşik) Köyümüzde yapılan Cemevi inşaatımız 2 yıldır devam etmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir