Türkiyeden Haberler

Açlık grevindeki Alevileri HDP’li vekiller ziyaret etti

Kürt illerindeki katliamlara karşı 6. gününe giren Alevilerin açlık grevlerine destek her geçen gün artıyor. ABF Genel Merkezi’nde yapılan açlık grevindeki Alevileri ziyaret eden HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, “Alevilerin ortaya koyduğu duyarlılık, iradeyi son derece önemsiyoruz” dedi”

Kürt illerinde devam eden savaşan ve sivil katliamlara karşı Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) öncülüğünde başlayan ve Türkiye’nin birçok iline yayılan Alevilerin açlık grevi 6. gününde. Eylemin başlangıç yeri olan ABF Genel Merkezi’ne ise gün içinde bir çok siyasi parti ve kurum temsilcileri tarafından dayanışma ziyaretinde bulunuluyor. Alevilere destek olmak için bugün EMEP Ankara İl Örgütü, CHP milletvekilleri Mahmut Tanal ve Murat Emir, 78’liler Derneği üyeleri ve HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ile beraber HDP milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Hüda Kaya ve Gülseren Yıldırım’dan oluşan bir heyet destek ziyaretinde bulundu.

HDP heyetinin ziyareti sırasında ABF Genel Başkanı Baki Düzgün konuşma yaptı. Düzgün, eylemlerin başından bu yana açlık grevlerine desteklerin arttığı ve sürekli destek ziyaretinde bulunulduğunu ifade etti. Ankara’da başlatılan grevin Türkiye’nin her bölgesine yayıldığını aktaran Düzgün, batıda var olan sessizliği kırmayı amaçladıklarını ve eylemlerini genişleteceklerini söyledi.

‘ALEVİLERİN İRADESİNİ ÖNEMSİYORUZ’

Daha sonra söz alan Baluken ise, şu anda tamamlanmamış bir darbe süreci yaşandığını, Kürdistan’da tankları devreye sokularak sonuç alınmak istendiğini belirtti ve “Darbe konsepti sonuç alırsa ülkemizde demokrasiyi konuşamayacak bir duruma geleceğiz. Bu yüzden Alevilerin ortaya koyduğu duyarlılık, iradeyi son derece önemsiyoruz” dedi.

Etkin Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün