Türkiyeden Haberler

Adana Emniyet Müdürlüğü’nden Arap Alevilerine “IŞİD saldırısından korunma yolları”

Adana Emniyet Müdürlüğü tarafından dağıtılan bildiride, Arap Alevilere saldırılardan nasıl korunacakları hakkında ‘tavsiyelerde’ bulunulmuş.

Hatay Gün Işığı Gazetesi’nin haberine göre, Emniyet Genel Müdürlüğü, saldırı riskinin yüksek olduğu iddia edilen yerlerde Arap Alevi kanaat ve din önderleri ile bir araya geliyor. Adana Emniyet Müdürlüğü tarafından dağıtılan bir broşürde ise maddeler halinde yapılması gerekenler yazılmış. Polis, Arap Alevi’lerden yapacakları hayır yemeklerini hiçbir sosyal medya ortamında ve telefonla duyurmamalarıı talep ediyor.

Adana Emniyeti’nin dağıttığı belgede şu ifadelere yer veriliyor:

Hayır sahibi; doğrudan doğruya tanıdığı ve giriş kapısında durup misafirlerini karşılayabileceği sayıd az kişiyi davet etmelidir. Namaz başlamadan önce kapılar kapatılmalıdır. Hayır, sahibi veya vekil ettiği kişinin yakından tanımadığı kimseler asla içeri alınmamalıdır. Namaz yerine giriş tek kapıdan olmalıdır.

Davetli sayısını elbette hayır sahibi tespit edecektir ancak yapılacak G’iy,Hesni veya benzeri hayırlar için hayır sahibi veya vekil ettiği kişi, davet edeceklerini bizzat kendisi davet etmelidir. Karşılama ve kontrol mutlaka hayır sahibi veya davetlileri hayır sahibi kadar tanıyan vekili tarafından yapılmalıdır. Facebook’tan hayırla ilgili duyuru yapılmamalıdır.

Telefon mesajıyla da davet yapılmasın. Mümkünse hayır sahibinin adı, hayır tarihi ve yerinin yazılı olduğu küçük kağıt, davetiye ile davet edilsin. Böyle bir davet şekli kontrolü kolaylaştırır. Ayrıca gelebilecek yabancıyı tartışma olmadan ‘Davetiyesi olmadığı için geri çevirebilirsiniz.

Namaz başlamadan 3,4 saat önce hayır sahibi, namaz kılınacak yerin etrafını çok dikkatli şekilde kontrol etmelidir. Sahipsiz poşet, paket veya şüpheli bir şey görülmesi halinde 155’e telefon edilip polis çağrılmalıdır.

Namaz sırasında kapıyı ve çevreyi gözetecek 2,3 kişi görevlendirilmelidir. Şüpheli şahıslar veya farklı bir faaliyet görülmesi halinde ortalığı telaşa vermeden hayır sahibi haberdar edilmeli gerekiyorsa polis çağırılmalıdır.

Daha önce bilginiz olmadığı kargo ile gelecek paketi açmayınız. Tanıdığınız biri tarafından gönderilse dahi bundan haberiniz yok ise, göndereni arayıp sorun. Eğer o göndermemişse polisi arayın.

http://siyasihaber1.org/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün