Türkiyeden Haberler

Afşin-Elbistan-Ekinözü-Göksun-Nurhak Cemevleri Platformu’ndan Ortak Açıklama

Afşin-Elbistan-Ekinözü-Göksun-Nurhak Cemevleri Platformu Girişimi üyeleri, Alevi Bektaşi Federasyonu ve Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri’nin Güneydoğu illerinde yaşananlara karşı “Savaşlar olmasın, çocuklar ölmesin, analar ağlamasın” şiarıyla başlatmış olduğu süresiz açlık grevine destek verdiklerini açıkladı.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Elbistan Şubesi’nde (Cemevi) konuyla ilgili olarak gerçekleştirilen basın toplantısında Afşin-Elbistan-Ekinözü-Göksun-Nurhak Cemevleri Platformu Girişimi adına ortak açıklama Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkan Vekili Ethem Durak tarafından yapıldı.

Durak, savaşa karşı barıştan yana olduklarını belirterek, “Bizler, bin yılı aşkın bir süredir yaşadığımız bu topraklarda kardeşlikten, eşitlik ve özgürlükten, karanlığın karşısında aydınlık bir yaşamı sürdürme inancımızdan bir an olsun vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. ‘Gördüğünü görmedim diyen, doğru bildiğini söylemeyen bizden değildir’ felsefesiyle yanı başımızdaki katliama sessiz kalamayız. Dünya tarihinde yapılan tüm savaşların, Ortadoğu’yu kendi dünyalarına, ekonomilerine ve iktidarlarına yarayacak bir biçimde şekillendirmeye çalıştıklarının farkındayız. Ve biliyoruz ki bu savaşı ancak ezilenlerin ortak mücadelesi durduracaktır.

Bizler, bu bölgelerde bulunan kardeşlerimizin en temel hakkı olan eğitim, sağlık, barınma ve yaşam haklarının ellerinden alınmasını kabul etmiyoruz. 72 milleti aynı nazarda gören ve barışı şiar edinen inancımızın hassasiyetiyle, yanı başımızda dillerin, kültürlerin, farklı inançların ve tabi ki insanların yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Ve ülkemizin kan deryasına çevrilmesinin önüne geçmek için var olan tüm gücümüzle mücadele edeceğiz. Biz biliyoruz ki bu topraklarda yüzünü insana, aydınlığa dönmüş tüm duyarlı canlarla birlikte savaşa karşı barışı inşa edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Ölü seçmek bizim inancımızda yoktur” diyen Durak, “Ölen kadınlar, bebekler, çocuklar, sivil halk, militan, asker, polis, kamu emekçisi, esnaf hepsi bizim yurttaşlarımızdır ve bütün ölümler durmalı, silahlar susmalı ve bir an önce masaya dönülmelidir. Kalıcı ve onurlu bir barış hepimizin çıkarınadır. İnsanım diyen herkesi barış sesini yükseltmeye çağırıyoruz. Yüzünü insana ve aydınlığa dönmüş duyarlı kişilerle barışı inşa edeceğiz. Yaşamı ve yaşatmayı savunuyoruz. Eşit yurttaşlar olarak bir arada özgürce yaşamayı başarabiliriz. Demokratik ve laik bir cumhuriyet talebimizden vazgeçmeyeceğimizi herkes bilmelidir” ifadelerini kullandı.

Durak, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Elbistan Demircilik Şubesi-Cemevi, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Elbistan Şubesi-Cemevi, Afşin Yeşildere Pir Sultan Derneği-Cemevi, Ekinözü Çan-Der Cemevi, Ekinözü Yeni Mahalle Aşağı İçmeler Cemevi, Nurhak Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı-Cemevi, Afşin Binboğa Cemevi, Hüyücek Cemevi, Küçük Yapalak Veli Baba Cemevi, Alçiçek Barış Cemevi, Zillihan Köy Evi, Kantarma Cemevi, Göksun Alevi Derneği ve yöre dedelerinin ortak açıklamayı desteklediğini de sözlerine ekledi.

Elbistanın Sesi

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün