Türkiyeden Haberler

Ahmet Kaya “Hoşçakalın Gözüm” diyeli 15 yıl oldu

Türkiye’de milyonlarca insan; henüz 43 yaşındayken sonsuzluğa göçen Ahmet Kaya’nın sesiyle 1986’da piyasaya çıkan Şafak Türküsü ile tanıştı ilk kez.

Kaya’nın; idam cezasıyla yargılanan Nevzat Çelik’in kaleme aldığı Şafak Türküsü adlı şiirden yaptığı aynı adlı bu beste onu bir anda tüm Türkiye’nin tanımasını sağladı.

Ahmet Kaya aynı yıl bu kez Attila İlhan’ın şiirinden hazırladığı besteyi de seslendirdiği An Gelir adlı albümü çıkardı. Bunu hala birçok kuşağın hafızasından silinmeyen şarkıların yer aldığı albümler takip etti.

Kaya’nın tüm Türkiye tarafından tanınması 1980’lerin sonlarında oldu belki ama müzik çok küçük yaştan beri onun tutkusuydu.

ALTI YAŞINDA BAĞLAMA ÇALMAYA BAŞLADI

1957 yılında Malatya’da doğdu Ahmet Kaya. Babası Sümerbank Mensucat fabrikasında çalışan bir işçiydi. Müzikle de henüz altı yaşındayken onun hediye ettiği bir bağlama sayesinde tanıştı.

Müziğe öylesine tutkuyla bağlandı ki okuldan sonraki zamanlarını plak ve kaset satan bir dükkanda çalışarak geçirmeye başladı.

Kaya ailesi geçim sıkıntısı nedeniyle İstanbul’a göç etmek zorunda kaldı. 1972 yılında İstanbul’un Kocamustafapaşa semtine yerleştiler. Ahmet Kaya da okulu bırakmak zorunda kaldı. İşportacılık ve çıraklık yaptı.

İstanbul’da yaşamaya başladığı dönemde çeşitli etkinliklerde bağlama çalmaya devam etti Kaya. Hayatının dönüm noktalarından biri de Boğaziçi Üniversitesi’ndeki bir etkinlikte Ruhi Su ile tanışması oldu. Su’nun Mahsus Mahal isimli türküsünü bağlama eşliğinde seslendirdi.

Ahmet Kaya, 1978 yılında askerlik görevini yapmak üzere Gelibolu’ya gitti. Orada da askeri orkestrada müzik çalışmalarına devam etti.
Askerden dönünce Emine Kaya ile evlendi. 1982 yılında kızları Çiğdem doğdu.

Ancak işsizlik yüzünden ekonomik zorluklar çekmeye başladı aile. Bu yüzden de evlilikleri uzun sürmedi.

‘BENİ BURALARDA ARAMA ANNE’

Ahmet Kaya uzun uğraşlar sonucunda hazırladığı Ağlama Bebeğim albümünü 1985 yılında yayınladı. İstanbul Şan Tiyatrosu’nda da bir konser verdi.

1985’te ikinci albümü Acılara Tutunmak için birinci albümde olduğu gibi Değişim Stüdyosu’yla anlaştı. Stüdyonun sahibi, o sıralarda Metris Askeri Cezaevi’nde olan Selda Bağcan’ın kardeşi Sezer Bağcan’dı. Cezaevinde tanıştığı 12 Eylül Darbesi mağduru Gülten Hayaloğlu ile Ahmet Kaya’nın tanışmasına da aracılık etti Bağcan. Zaten Gülten Hayaloğlu ile Ahmet Kaya albüm yayımlandıktan sonra evlendiler.

Gülten Hayaloğlu, cezaevinde idam cezasına mahkum olan Nevzat Çelik’in Şafak Türküsü şiirini Ahmet Kaya’ya iletti. Bu, Ahmet Kaya’nın geniş kitlelerce tanınmasını sağlayan Şafak Türküsü adlı albümün de ilk adımı oldu. Albüm 1985’te hazırlandı, 1986’da piyasaya çıktı.

Aynı yıl, An Gelir adlı albüm de yayınlandı. Albümün piyasaya çıkmasından bir yıl sonra Gülten Kaya ile evliliğinden kızları Melis dünyaya geldi.YUSUF HAYALOĞLU İŞBİRLİĞİ

Sonradan eşi olan Gülten Kaya ile tanışması Kaya’nın müzikal serüveninde yeni bir sayfanın açılmasını sağladı. Bu sayede eşinin kardeşi olan Yusuf Hayaloğlu’nun şiirleriyle de tanıştı Ahmet Kaya.

Şarkı sözlerinin çoğunun Hayaloğlu’na ait olduğu Yorgun Demokrat adlı albüm, 1987 yılında piyasaya çıktı.Bunu Başkaldırıyorum, Resitaller 1, Resitaller 2, İyimser Bir Gül, Sevgi Duvarı adlı albümler izledi.

Ahmet Kaya’nın Şarkılarım Dağlara adlı albümü 2 milyon 800 Bin bandrolle rekor kırdı. Ancak bir şarkının sözleri yüzünden albüm toplatıldı. Kaya’nın konser vermesi yasaklandı.

DİZİ MÜZİKLERİ DE YAPTI

Ahmet Kaya 1990 yılında Tatar Ramazan ve 1992 yılında Tatar Ramazan Sürgünde filmlerinin müziklerini yaptı. 1994 yılında prodüksiyonunu Gülten Kaya ve Yusuf Hayaloğlu’nun yaptığı, Ahmet Abi’nin Vapuru adlı programı hazırladı.

Ahmet Kaya, 1999 yılında Türkiye’den ayrıldı ve Fransa’ya yerleşti. 2000 yılının 16 Kasım günü de Hoşçakalın Gözüm adlı albümünün çalışmalarını sürdürdüğü sırada Paris’teki evinde geçirdiği bir kalp krizi nedeniyle hayata veda etti.

Ahmet Kaya’nın kabri Paris’te birçok ünlü sanatçı ve düşünürün de ebedi uykusuna yattığı Pere Lachaise Mezarlığı’nda bulunuyor.

Müzikseverlere sayısızca eser bırakan Ahmet Kaya’nın bugün en çok dinlenen 15 şarkısı…

1- KUM GİBİ

2- SÖYLE

3- GİDERİM

4- NEREDEN BİLECEKSİNİZ

5- AĞLADIKÇA


6 – ARKA MAHALLE

7- HANİ BENİM GENÇLİĞİM NEREDE

8 -ŞAFAK TÜRKÜSÜ


9- MAHUR

10- SAZA NİYE GELMEDİN

11- HEP SONRADAN


12- YAKARIM GEÇERİM

13- KENDİNE İYİ BAK

14- HEP SONRADAN

15-  AY GİDİYOR

www.hurriyet.com.tr

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün