Türkiyeden Haberler

AKD Genel Başkan Yardımcısı Ali Aktaş,”Kentte başka cemevi olmalı”

Kızılarık Cemevi’nde yapılan basın toplantısında konuşan Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Genel Başkan Yardımcısı Ali Aktaş, Antalya’ya yeni cemevleri yapımı için belediye başkanlarıyla bir araya geldiklerini ifade etti. Basın toplantısına Ali Aktaş ve dernek yöneticileri katıldı. Alevi Kültür Dernekleri ve yöre dernekleri olarak Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek’i ziyaret ettiklerini belirten Aktaş, Muratpaşa, Konyaaltı ve Kepez’e cemevi taleplerini ilettiklerini ifade etti.

Cemevi ibadethanedir

Belediye başkanlarının kendilerinden alınan vergilerle maaş aldıklarını ifade eden Aktaş, “Bizim vergilerimizin bize hizmet olarak geri dönmesini istemek kadar doğal ne olabilir ki” dedi. AİHM ve Yargıtay’ın cemevlerinin ibadethane olduğunu kabul ettiğini ifade eden Aktaş, “Biz cemevi ve diğer istek ve taleplerimizi elbette belediyelerden, hükümetlerden ve devletimizden isteyeceğiz. Gidip Fransız, Alman, Rusya, İsviçre vs. gibi devletlerin hükümet ve belediyelerinden isteyecek değiliz. Hakkımız olan şeyi talep ediyoruz” dedi.

Türel bize söz verdi

Başkan Türel’in kendilerine cemevi sözü olduğunu hatırlatan Aktaş, “Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel bizim talebimiz üzerine zaten geçen sene cemevi sözümüz vardı dedi. Verdiği bu sözü tutacağını, cemevi yapılacak birkaç yerin olduğunu, öncelikle Muratpaşa ilçesinde AKD’ye bir cemevi yapacağını altını çizerek söz verdi. Cemevi yapılacak yerin AKD’nin kanaat önderleriyle ileriki zamanlarda tekrar bir araya geleceğini, cemevinin yerini ve projesini beraber belirleyeceğinin sözünü vermiştir” diye konuştu. AKD’nin Türkiye’de 103 şubesi ve 100 bine yakın üyesi olduğunu ifade eden Aktaş,  hiçbir siyasi partinin ve düşüncenin arka bahçesi olmadıklarını söyledi.

http://gazetebir.com.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün