Türkiyeden Haberler

AKP’lilerin ‘İstanbul Kültür ve Edebiyat Atlası’nda Aleviler yok sayıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) AKP’li Meclis Üyesi Bülent Katkak’ın Başkanı olduğu TTOK’un hazırladığı ‘İstanbul Atlası’nda Alevilerin yok sayıldığına dikkat çekildi.

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu (TTOK) “İstanbul Kültür ve Edebiyat Atlası” kitabını basıp tanıtımını yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) AKP’li Meclis Üyesi Bülent Katkak’ın Başkanı olduğu TTOK’un hazırladığı ‘İstanbul Atlası’nda Alevilerin yok sayıldığına dikkat çekildi.

İBB’nin AKP’li Meclis Üyesi Bülent Katkak’ın Başkanı olduğu TTOK, 567 sayfalık “İstanbul Kültür ve Edebiyat Atlası” hazırladı. AKP’lilerin katılımıyla tanıtımı da yapılan ‘İstanbul Atlası’na İBB’nin CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ’dan tepki geldi. Odatv’ye konuşan Hüseyin Sağ, “Atlasta Alevi dergahları, Cemevleri yok” dedi.

İstanbul’un dünyaya tanıtıldığı atlasta Alevilerin yok sayıldığını ifade eden CHP’li Sağ, “Bunu yapan İBB meclis üyesi, Turing Başkanı. Alevi dergahları niye yok, bu ayrımcılık ne zaman bitecek? İBB meclis üyesinin böyle bir kitabı bastırıp Alevi dergahları olan Karacaahmet ve Şahkulu dergahlarına yer verilmemesi manidardır, bilerek yapıldığını düşünüyorum” dedi.

“Karacaahmet sultan bir hekimdir ve Osmanlı döneminde İstanbul’da bulunan Alevi ve Bektaşi dergahıdır, Müzeler Müdürlüğüne bağlıdır” diyen CHP’li Sağ, “Yine Şahkulu dergahı da Osmanlı döneminde kurulan Alevi Bektaşi dergahıdır. Her ikisinin de tarihi 600 yıla dayanmaktadır, ancak atlasa girememiştir” açıklamasında bulundu.

http://odatv.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün