Türkiyeden Haberler

Alevi Bektaşi Federasyonu Başkan Yardımcısı Ali Yıldırım,Olmazsa olmazımızı bildirdik

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Başkan Yardımcısı Ali Yıldırım, “Hükümetin Alevileri ne kadar dikkate aldığını şimdi göreceğiz” dedi.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Başkan Yardımcısı Ali Yıldırım, “Biz olmazsa olmazlarımızı hükümete bildirdik. Hükümetin Alevileri ne kadar dikkate aldığını şimdi göreceğiz” dedi.

ABF Başkan Yardımcısı Ali Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin eylem planında yer alan ‘cemevlerine hukuki statü’ tanınması konusunda müzakerelerde bulunmak üzere Alevi temsilcileri ile hükümet yetkililerinin dün ilk toplantısını yaptığını belirtti. Yıldırım, “Biz olmazsa olmazlarımızı hükümete bildirdik. Hükümetin Alevileri ne kadar dikkate aldığını şimdi göreceğiz” dedi. Açıklamada, müzakereye Aleviler adına ABF Başkan Yardımcısı Ali Yıldırım, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez ve ABF yönetim kurulu üyesi Ali Başak katılırken hükümet adına Adalet Bakanlığı Müsteşar yardımcısı Musa Heybet başkanlığında İçişleri ve Adalet Bakanlığı bürokratlarından oluşan bir heyetin katıldığı ifade edildi. Açıklamada, hükumet temsilcilerinin heyetlerinin hukukçulardan oluşan teknik bir kurul olduğunu, Alevi temsilcilerini dinleyeceklerini, bu doğrultuda bir çözüm taslağı hazırlayarak hükümete sunacaklarını bildirdikleri kaydedildi. Açıklamada, toplantıda Alevi temsilcilerinin Alevilere yönelik hukuksuz, ayrımcı, eşitsizlikçi uygulamaların AKP hükumeti zamanında derinleşerek devam ettiğini, sorunun temelini devletin anti laik yapılanması oluşturduğunu bu nedenle öncelikle Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bir kamu kurumu olmaktan çıkarılması gerektiğini, devletin inanan, inanmayan, farklı şekilde inanan tüm yurttaşlarına karşı eşit mesafede bulunması gerektiğini anlattıkları aktarıldı.

Cemevlerine ibadethane statüsü tanınmasının Alevi varlığı ve kimliğinin tanınması açısından zorunlu olduğu, hükümetin öncelikle zorunlu din derslerine son veren, kimliklerde din hanesini kaldıran, Cemevlerine karşı ayrımcılığı mahkum eden yargı kararlarını uygulaması gerektiğinin ifade edildiğinin belirtildiği açıklamada, “Kardeşlik için Madımak’ın bir an önce utanç müzesi olması gerektiğini, Alevi köylerine cami yapma uygulamasının son bulmasını, kamuda ayrımcılığın sona ermesinin zorunluluğunu ifade ettiler. Alevi temsilcileri laik devlet ilkesinin olmazsa olmazları olduğunu, devletin resmi bir Alevi kurumu oluşturmasına, devlet Aleviliği ve devlet dedeliği yaratılmasına izin vermeyeceklerini bildirdiler. Alevilerin ayrıcalık değil kendilerine uygulanan ayrımcılığın son bulmasını istediklerini, bunun çözümünün ise herkes için eşit yurttaşlık hakkı olduğunun altını çizdiler” denildi.

http://www.gercekgundem.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün