Türkiyeden Haberler

Alevi Bileşenleri:72 milletin Muaviye’ye karşı birleşme zamanıdır

Mezarlığın, cami ve cemevinin savaş uçakları tarafından yerle bir edilmesine sert tepki göstermeye devam eden Alevi pirleri, “AKP Emevilerin güncellenmiş halidir. Bu Hz. Muhammed’in dini değil Muaviye’nin dinidir” dedi. Alevi pirleri, AKP’nin kutsallarla yönelen saldırıları karşısında mücadele edeceklerini söyledi.

Muş’un Varto ilçesindeki “Şehit İsmail ve Şehit Ronahi Şehitliği”nin ve orda bulunan cami ile cemevinin askerin hem havadan hem de karadan bombalaması sonucu yerle bir olmasına İstanbul’daki Alevi pirleri ve derneklerinden tepkiler gelmeye devam ediyor. Baba Mansur Ocağı Pirleri’nden Mahir Şahin, Varto’da Alevilerin Kâbe’si olan cemevinin ve şehitlik mezarlarının yıkılmasının insanlığa sığmadığını belirterek, “AKP Emevilerin güncellenmiş halidir. Bu Hz. Muhammed’in dini değil Muaviye’nin dinidir” dedi. Alevilerin Hz. Ali’yi, Hüseyin’i ve Kerbela’yı esas aldıklarını dile getiren Şahin, AKP zihniyetinin kendisinin dışında herkesi ötekileştirdiğini ve kendisine “İnsanım” diyen herkesin şehit mezarlarına yapılan saldırılara tepki göstermesi gerektiğini ifade etti.

‘Zulüm devam ettikçe karşısında duracağız’

Şahin, “AKP kendisine biat etmeyen herkesi imha ediyor. Bunun için de kendisine karşı duran Kürtler ve Alevileri kutsal mekanlarından vuruyor. Biz Alevi pirleri, dedeler, analar, talipler, bu zulüm devam ettikçe karşısında duracağız. Eğer biz bu zulmü durduramazsak Hitler faşizmi toplumun bütün dinamiklerini susturmak isteyecektir. Çünkü Erdoğan, çağdaş Yezit hareketidir. Ama Kürdistan halkı da yalnız değildir. Aleviler her zaman Kürtlerin yanında zulme karşı olacaktır” şeklinde konuştu. Şahin, toplumu var eden tüm fraksiyonlarının zulme karşı ortak bir duruş sergilemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

‘Ronahî Şehitliği’ni yeniden inşa edeceğiz’

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) üyesi Ali Baba, Varto’daki cami, cemevi ve Ronahî Şehitliği’ne düşmanca saldırıldığını söyledi. AKP’nin tek amacının tüm kutsalları ve toplumsal değerleri yerle bir etmek olduğunu belirten Baba, “AKP’nin amacı, yok saymanın ötesinde, ölseniz de sizi rahat bırakmayacağım mesajı vermektir” dedi. Kürdistan’da AKP’nin kutsallara saldırmasının bir diğer amacının da halklar arasındaki savaşı yaymak olduğunu vurgulayan Baba, “Kuran-ı Kerim dahi askeri araçların tekerlekleri arasındaydı. Bu savaşta kutsallara saldırıların ne düzeye vardığı görülüyor” dedi. Baba, halkların ve inançların kutsal değerlerine yapılan saldırılara karşı özsavunmalarını yapması gerektiğini de söyleyerek, “Biz Ronahî şehitliğini ve ibadet yerlerimizi tekrardan inşa edeceğiz” dedi.

’72 milletin Muaviye’ye karşı birleşme zamanıdır’

Demokratik Alevi Dernekleri Eşbaşkanı Satiye Çakmak ise, İslam tarihinde Yezit ve Muaviye’nin Alevilere saldırdığı gibi AKP’nin de inançlara ve değerlere saldırdığını söyledi. Çakmak, Varto’da cemevi ve şehitliklere yapılan saldırıları kutsal değerlere yapılan bir hakaret olarak kabul ettiklerini dile getirerek, “Zaman birlik olma zamanıdır. Aleviler 72 milleti aynı nazarda görür. 72 milletin de Muaviye’ye, yani Erdoğan’a karşı birleşme zamanıdır” ifadelerini kullandı.

http://www.bestanuce7.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün