Türkiyeden Haberler

Alevi Dede ve Pirleri “Kutsal mekanlarımızın yok edilmesine karşı buradayız”

AKP ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yürüttüğü savaş politikalarına ve bu politikalar sonucu kutsal mekanlarının yakılıp yıkılmasına, “özel güvenlik bölgesi” ilan edilmesine karşı barışa ses vermek için Kurban Bayramı’nın ilk günü Dersim’de açlık grevine başlayan Alevi pir ve dedeleri, Seyîd Rıza Meydanı’ndaki eylemlerine devam ediyor. 4 günlük bayram sürecinde sürdürülecek açlık grevine katılan 8 Alevi ocağına mensup 14 temsilci, çatışmalı ortamın bir an önce son bulması ve çözüm sürecine yeniden dönülmesi talebinde.

‘KUTSAL MEKANLARIMIZIN YOK EDİLMESİNE KARŞI BURADAYIZ’

Açlık grevine girenlerden biri olan Kureyşan Ocağı’na mensup Mesut Özcan, eyleme başlama nedenlerini “Ocakların asıl mekânı olan, ocaklarla tabiplerini buluşturan mekânlarımızın yok edilmesine karşı durmak için buradayız. Tek istediğimiz barış, barış olsun. Barış ortamına geri dönülmesini istiyoruz” sözleriyle dile getirdi.

Yaşanılan çatışmalı süreçten en çok etkilenenin doğa olduğunu belirten Özcan, Alevilikte doğanın kutsal olması nedeniyle inanç yerlerinin bombalanarak yok edilmesini kabul edemeyeceklerini ifade etti. Halkın kendi mekânlarına, ziyaret alanlarına girmesinin yasaklandığına da işaret eden Özcan, Dersimlilerin doğa ile iç içe yaşadığını belirterek, “Biz doğada yaşayan kurdun kuşun hakkını kendimizden önce isteriz. Dolayısıyla bu mekânlarımızdan bir an önce ellerini çekmelerini istiyoruz” dedi.

‘ZULME KAŞI DUYARSIZ KALAMAYIZ’

Derviş Cemal Ocağı’na mensup Menşure Doğan ise, bir yerde kan, zulüm, şiddet, savaş varsa buna duyarsız kalamayacaklarını dile getirdi.

“Bizim artık içimiz yanıyor. Alevi inancında ayrım olmaz, nerede acı varsa paylaşılır. Biz ölüme karşıyız, zulme karşıyız” diyen Doğan, artık savaşın gerçek yüzünün görülmesi için eylemlerini başlattıklarını vurgulayarak şu çağrıda bulundu: “Biz acıyı da, katledilişi de, kanı da çok gördük. Her acının tadını da aldık. İyi biliriz iyi anlarız. Dersim’den barışı haykırıyoruz, sesimizi duymak zor olmamalı.”

‘NE MEZAR BIRAKTILAR NEDE KÖYLERDE İNSAN’

Hayvanlar ölürken, doğa yok edilirken bayramdan söz etmenin mümkün olmadığını da belirten Doğan, herkesin insanlığa doğru bir adım atmasını beklediklerini kaydetti.

Doğan, bayram denildiğinde mezarlara, büyüklerin ziyaretine gidilmesi gerekirken içerisinde bulundukları duruma dair tepkisini “Bombardımanlarla ne köyde insan bıraktılar ne de mezar. Nereye gidelim biz?” diyerek dile getirdi. (DİHA)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün