Türkiyeden Haberler

Alevi katiline gıyabi cenaze namazı kıldıran dernek başkanı’ndan çelişkili cevaplar

Suriye’nin düzenlediği hava operasyonunda, 13 cihatçı komutan ile birlikte öldürülen İslam Ordusu lideri Zehran Alluş için Fatih Camii’nde gıyabi cenaze namazı kılan grubun lideri olan Suriye Nur Derneği Başkanı Mehdi Davut, Alluş’un Alevi kadınları kafese kapatarak canlı kalkan olarak kullanması ile ilgili olarak, “Bu kendisiyle alakalı özel bir konu. Ancak belki ona sorarsanız, o size bir cevap verir bunlarla alakalı” dedi.

Sputnik Türkiye’den Elif Örnek’e konuşan Davut, Zehran Alluş’un öldürüldüğünün hatırlatılması üzerine “Onun dışındaki olanlar, bizim için yani Suriye halkı için Esed’e karşı mücadele sürdüren bir lider, o yüzden biz onu o şekilde görüyoruz. (Alevi kadınların kafese kapatılarak canlı kalkan olarak kullanılması) ben desteklemiyorum. Böyle bir şey olduğunu da düşünmüyorum. Zaten rejim bunu yaptığı için biz onu kınıyorsak, aynı şeyleri yapmamamız lazım” dedi.

‘DİĞER İNSANLAR ÖLDÜRÜLMESİN DİYE KAFESE KAPATTI’
Alevi kadınların kafese kapatıldığını gösteren fotoğrafların daha önce yayımlandığı anımsatılan ve Alluş’un, öldürülen El Kaide lideri Usame Bin Ladin’i övmesi hakkında ne düşündüğü sorusunu yanıtlayan Davut, “Bununla alakalı bir bilgim yok ama yani şeyin üzerine düşünüyorsanız, hani oradaki sivillerin üzerine düşünüyorsanız zaten oradaki sivilleri savunma amaçlı yani onun kendi savunması. Oradaki siviller hani Esed gelip de orayı bombalamasın diye onları orada şey yapıyor. Yoksa onun amacı onları öldürmek değil de, öteki insanları öldürmemesi için onu yapıyor” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili ilk soruyu “Böyle bir şey olduğunu düşünmüyorum” şeklinde yanıtlayan Davut, ikinci soruda ise sivillerin kafese kapatılması meşrulaştırmaya çalışarak durumdan haberdar olduğunu ortaya koydu.

Mehdi Davut “Siz Zehran Alluş’u bu durumda suçlu olarak görür müsünüz” sorusuna ise “Tabii ki yani. Dedim ya, biz hani eğer Esed’i şey yapıyorsak, yargılıyorsak hani sivilleri bombaladığı için aynı şekilde de eğer öyle bir şey yapmışsa gene onu da doğru görmüyoruz yani” dedi.

Davut, kendisine bir başka soru yöneltildiği sırada telefonu kapattı ve aramalara yanıt vermedi.

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün