Türkiyeden Haberler

Alevi köylerine dayatılan koruculuk

Devlet sistem yapısı gereği üstünlüğünü kendi bekası dışındaki halklara üstünlüğünü kanıtlamak için, yıllardır uyguladığı bir sistem vardır. Bunların sadece bazıları ” böl, parçala, açlığa mecbur kıl,yönet” bu tür uygulamalarla hedefe varıyor.

Çözüm sürecinin bitmesi ile yenide bu tür uygulamalara sıklıkla uygulamaya koydu.

Halk tepkisinin gelmediği yerlerde ” koruculuk ” tepkinin geldiği köylerde ise ” ajanlık- muhbirlik ” gibi argümanları devreye koymuştur.

Özellikle iktidara oy çıkmamış yada çok az oy almış ilçelerde, kolluk güçleri ile sindirmeye çalışıyor. Köylerde ise ” koruculuk ” kadroları ile yada daha gizli olsun diye ” ajan ” olmayı teklif ediyor.

Bu uygulama Adıyaman’ın bir köyünde açığa çıktı. Bu köy 90 hanedir. Kendisine bağlı 50- 60 haneden oluşan bir Mezrası vardır. Merkeze bağlı,arası 17 km dir. Alevi inancının en güzel şekilde, eksiksiz olarak yaşandığı bir köydür.

Bu köy Adıyaman’ın en büyük köyüdür. Bu köy birlik beraberliğin en çok yandığı köydür. Bu köy halkının en büyük özelliği de, ”Hızır” inanının ve ” Hızır lokmasının ” her yıl yapıldığı bir köydür. Hızır lokması her yıl köyde, kendisine bağlı olan Mezra da ve Merkeze göç eden aileler, kendi aralarında topladığı yardımlarla her yıl Hızır lokması yapılır.

Hızır lokması için para toplanırken, her aileden bütçesine göre gönlünde ne koparsa ona göre bir miktar para toplanır. Lokma kesilen et her haneye eşit olarak dağıtılır.

Bu köyde ”Hızır lokması” için hayvanlar kesilmeden önce tüm köylü bir araya gelir. Birlik beraberliğin bozulması için, bu birlik beraberliğine kast eden kim varsa seneye bu güne kadar gerekli cezayı hak tarafında verilmesi için dualar edilir ve hayvan kesilir. Lokma eşit- adil bir şekilde dağıtılır.

Bu köy birlik ve beraberliğini pekiştirmek için elindeki etin bir kıs kömbe ( xawra) pişirip dedelerin ve pirlerin katılımı ile ”Hızır cemi ” yapılır. Son seçimlerde bu köy oylarının tamamını demokrasi bileşenlerine verdiler.

Bu köy eskiye göre şimdilerde, hemen hemen bir evde en az bir yüksek öğretimde okuyan bir öğrencisi vardır.

İktidarın kendisine oy vermeyen il ve ilçelerde öç almaya dönük uygulamalarda ,Adıyaman’ın Alevi köyleri de nasibini alıyor.

Devlet yıllarca birlik beraberlik içinde yaşayan bu köyü ve alevi köylerini, ” korucu, ajan” yolu ile birbirlerine düşman edinmek istiyor.

DBP ( Demokratik Bölgeler Partisinin ) Parti tüzüğünde de yer alan ” yerelden-yörele ” demokrasi adı altında köylerde yapılan çalışmaları hedef alan iktidar, bu köyde yapılan toplantıya ” ajan ” koyması ve toplantıyı saptırmıştır.

Yaşlılarımızın anlatımlarına göre her köyde bir ”köy heyeti veya yaşlı heyeti” vardı. Köyle ilgili olumlu ve olumsuz olayları ” cımat ” denilen köyün en büyük odasında toplanırlar. Bu ”cımat” ( toplantıda köyün sorunları tartışılır karar verilirdi. Ufak sudan sebepler yüzünden insanlar mahkeme karşısına çıkmazlar.

DBP bu köylerde yapmış olduğu budur. Bu toplantıları bahane gösterilerek neymiş toplantıların olduğu köylerde ” öz yönetim” ilan edilecekmiş! Amaç öz yönetim olsaydı,DBP iki tane belediyesi vardır. Bu belediyeliklerde ilan edilirdi.

Bu bahane edilerek parti ve genel merkez çalışanları üç gündür göz altındalar. Yazıyı yazarken Adliyede ifade veriyorlardı.

Bu köyün içinde olduğu bir çok köylüler ve muhtarlar bu uygulamayı boşa çıkarmak için ” silah alınacaksa,korucu olunacaksa hepimiz oluruz. öyle bir kaç kişi olsun da köylüye hedef olmasınlar. silah verilecekse hepimize, yoksa bir kısımın almasına karşıyız.

Uygulanan oyun kolluk güçlerinin ” hepinize silah verirsek bize karşı kullanırsınız” demesi ile açığa çıkmıştır.

Adıyaman’da yıllardan beri Alevi, Sünni vatandaşlar kardeşlik içinde birlik beraberlik içinde olan vatandaşların huzurunu bu iktidar bozmaya çalışıyor. Alevi vatandaşların kapılarının ,duvarlarının yazılması bu kirli politikaların ürünüdür.

Komşuyu- komşuya, köylüyü- köylüye kırdırmak,düşman etmek istiyorlar.

Umarım Adıyaman köyleri,ilçelerindeki vatandaşlar iktidar hırsı olan kişilerin oyunlarına gelmezler. Saygı ve sevgilerimle bu köylerin affına sığınarak yazıyorum.

Mahir Yorulmaz
http://www.hocvanhabergazetesi.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün