Türkiyeden Haberler

Alevi Kültür Dernekleri “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!”

Alevi Kültür Dernekleri Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi sonrası İstanbul Sözleşmesi’in feshi nedeniyle yazılı bir açıklama yaparak tepki gösterdi.

Alevi Kültür Dernekleri Genel Merkezi’nin yazılı açıklaması şöyle:

Kamuoyunda İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen ‘ Kadına Yönelik Şiddet ve Aileiçi Şiddetin Önlenmesi ve bununla mücadeleye dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nden Türkiyenin imzasını çekmesini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız.

Kadına yönelik şiddet ülkemizin en önemli meselelerinden biridir ve her gün bir kadın şiddete maruz kalmakta yada öldürülmektedir. Failler ise kıravat takıp iyi halden salıverilmekte, toplumun vicdanını yaralayan kararlar ile tüm kadınlar bir kez daha öldürülmektedir. Temel hak ve hürriyetlerin korunmasına dair Uluslar arası bağlayıcılığı olan bu sözleşmeden çekilmek şiddet eyleminin faillerini cesaretlendirecektir.

Alevi – Bektaşi öğretisi Kadın ile Erkek arasındaki cinsiyetçi sistemi kabul etmeyen, Kadına da Erkeğe de CAN diyerek cinslerüstülüğü işaret eden bir inançtır. Bu bilinçle, aydınlanmanın öncüsü olmuş kadınlarımız için bu yanlıştan ivedilikle dönülmesi çağrımızdır.

Sır olan, Nur olan Fatma Anamızın eli her daim üzerimizde olsun.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün