Türkiyeden Haberler

Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi Kadın Kolları’ndan Akdeniz Belediyesi’ne Ziyaret

Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi Kadın Kolları Yönetimi, son dönemde Türkiye’de yaşananlara ilişkin düşüncelerini paylaşmak üzere Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu’yu ziyaret etti.

Mersin Cem Evi çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi Kadın Kolları, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu’yu makamında ziyaret etti.

Dernek Kadın Kolları Başkanı Zeynep Kaya, Başkan Yardımcısı Gülşen Türk, Yönetim Kurulu Üyeleri Birgül Sarıkaya, Şükran Naz Karadavut, Suna Dağdeviren ve Güler Kubat, son dönemde bazı doğu illerinde devam eden sokağa çıkma yasakları ve sivillere yönelik artan hak ihlallerine ilişkin düşüncelerini Eş Başkan Mutlu ile paylaştı.

Alevi kadınlar adına söz alan ve yaşanan olayları değerlendiren Kadın Kolları Başkanı Kaya, “İlkin ormanlarımızı, köylerimizi yaktılar. Şimdi şehirlerimiz yangın yerine döndü. Artık susmanın zamanı değil. Barışa ses veren bir noktadan, Türkiye’nin her yerinde elimizden ne geliyorsa yapmaya çalışıyoruz. Bizler zaten bu süreci yaşıyoruz. Ama çocuklarımız ve gelecek kuşaklara bırakacağımız bazı değerler olmalı. Bunu da ancak bizler elimizi taşın altına koyarak gerçekleştirebiliriz. Biz Alevi kadınlar olarak olaylara biraz daha duyarlı yaklaşıyoruz. Mücadelenin her noktasında olduğu gibi bu süreçte de üzerimize düşeni yapmaya kararlıyız. Geçtiğimiz hafta sembolik olarak 1 günlük açlık grevi eylemi yaptık. Sesimizi duyurmak için bu eylemleri arttıracağız” şeklinde konuştu.

“Bugün yaşananlar eski zihniyetin devamı niteliğinde”

Cem Evi yönetimi ile sık sık temasları olduğunu dile getiren Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, yaşanan süreçte Alevi Kültür Dernekleri Kadın Kolları grubunun ziyaretini daha sıcak ve anlamlı bulduğunu vurguladı.

Özellikle Alevi kadınlarının savaşa karşı barıştan yana tavır almaları, “Çocuklar ölmesin, analar ağlamasın” demelerinin son derece önemli olduğunun altını çizen Eş Başkan Mutlu, “Bunlar Alevi kadınlarının öncelikli cümleleridir. Çünkü hepimizin barışa, demokrasiye ve insan haklarına ihtiyacı var. Ülke olarak çok olağanüstü günlerden geçiyoruz. Ülkenin her yanı adeta birer yangın yeri haline geldi. Öte yandan gün geçtikçe artarak devam eden büyük de bir tehdit altındayız. Özellikle Alevi toplumu bu tehditten, oluşan bu kaos ve korku ortamından ciddi bir biçimde kaygı duyuyor” dedi.

Geçtiğimiz hafta Sultanahmet, daha önce de Ankara ve Suruç katliamları ile bazı kentlerde yaşanan savaş ortamına da değinen Eş Başkan Mutlu, “Biz de Belediye Meclis Üyesi kadın arkadaşlarımızla Siirt’ten Şırnak’a doğru yola çıktık ancak geri dönmek durumunda kaldık. Aleviler ve Kürtler, anayasal bakımdan hep ötekileştirildiler, katliama uğradılar. Bugün yaşadıklarımız da eski zihniyetin devamı şeklindedir. Kürt sorunundan da eski olan Alevi sorununun çözülmesi için bu kesimlerin el ele vermeleri ve mücadele etmeleri gerekiyor. Hiç kimse bu kavganın kendisine sıçramayacağını düşünmemelidir. Bugün Cizre’de, Sur’da yaşananların yarın başka bölgelerde yaşanmayacağının hiçbir garantisi yoktur. Bu yüzden demokrasi mücadelesine herkesin sahip çıkması gerekiyor. Cumhurbaşkanı sürekli birilerini tehdit ediyor. Geçtiğimiz gün de bildiriye imza atan aydınları tehdit etti.

Oysa bu ülkede her bir insan düşüncesini ifade edebilmelidir. Bir televizyon kanalında bir kadın ‘Çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın’ dediği için hakkında soruşturma başlatılıyor. İşte şimdi demokrasiden yana olan herkesin buna itiraz etmesi gerekiyor. Alevi kadınların bunların öncüsü olmasını önemsiyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Ziyaretin sonunda misafirler, Eş Başkan Mutlu’ya üzerinde “Dili, dini, rengi ne olursa olsun iyiler iyidir” yazılı ve işlemeli bir plaket tabak takdim ettiler.

http://www.anamurlular.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün