Türkiyeden Haberler

Alevi Kültür Dernekleri Selçuk Şubesi’nden Maraş Katliamı anması

Maraş Katliamı’nın 37. yıl dönümü kapsamında Alevi Kültür Dernekleri Selçuk Şubesi anma etkinliği düzenledi.

Alevi Kültür Dernekleri Selçuk Şubesi’nin Kültür Merkezi’nde (Cemevi) düzenlediği anma etkinliğine siyasi parti temsilcileri, sendika temsilcileri, Alevi Kültür Dernekleri Selçuk Şubesi yöneticileri ve üyeleri katıldı. Anma programının açılış konuşmasını yapan Alevi Kültür Dernekleri Selçuk Şubesi Başkanı Düzgün Çellik, “1978’in son 6 ayında özellikle Alevi ve Sünni vatandaşların yoğun olarak yaşadığı yerlerde bombalı ve silahlı saldırılar Maraş’ta yaşanacak katliamın hazırlayıcısı, hatta provası niteliğindeydi. Farklı illerde çoğu ölümle neticelenen eylemler Maraş’ta bir iç savaşa dönüştü. Dersim, Corum, Sivas’ta olduğu gibi 1978 yılında Maraş’ta yine o bildik senaryolarla Alevilere ve solculara yönelik bir katliam yapıldı” dedi.

Alevi Kültür Dernekleri Selçuk Şubesi Gençlik Kolları adına konuşma yapan Emrah Boztepe ise, “Geçmişine sahip çıkamayanlar gelecek hakkında söz sahibi olamazlar. Geçmişine sahip çıktığın kadar varsın; yaşarsın. Cüzdanındaki kağıt parçası değil. Belleğindeki silinmemiş yaralardır senin kimliğin” sözleriyle başladığı konuşmasına şöyle devam etti: “Bize düşen hak için hakka yürüyen canları anmak, anılarını yaşatmak ama bundan öte katliamı kurgulayan, uygulayan ve arsızca, hayasızca utanıp sıkılmadan aramızda dolaşan katilleri teşhir etmektir.”

Konuşmaların ardından Maraş Katliamı’nı anlatan ve bu katliamda hayatını kaybeden vatandaşların ailelerinin duygularını anlatan belgesel gösterimi tüm katılımcıları büyük üzüntüye boğdu. Anma etkinliği, deyiş ve türkülerle sona erdi.

http://www.istanbulhaber.com.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün