Türkiyeden Haberler

Alevi Kurumları Birlik Koordinasyonu,Muharrem matemimizi barış şehitlerine adıyoruz

Alevi Kurumları Birlik Koordinasyonu Ankara Garı önünde açıklama yaparak katliamda yaşamını yitirenleri andı. “Muharrem matemimizi barış şehitlerine adıyoruz” pankartı taşıyan Alevi kurumları, Türkiye’nin kötüye gitmesinin sorumlusu olarak AKP’yi işaret etti.

Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Kültür Dernekleri, Dersimliler Dernekleri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Demokratik Alevi Derneklerinin aralarında bulunduğu Alevi kurumları  katliamda yaşamını yitirenleri anmak ve katliamı lanetlemek için Ankara Garı önünde bir araya gelirken HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu ile Gezi direnişinde yaşamını yitiren Ethem Sarısülük’ün ağabeyi ve HDP Ankara Milletvekili Adayı Mustafa Sarısülük de anmaya destek verdi. Saat 10.04’te dualar okunurken, 10 Ekim tarihinin aynı zamanda Kerbela Katliamı’yla aynı tarih olduğuna dikkat çekildi.

Gazi Cemevi Başkanı ve Alevi Dedesi Veli Gülsoy, Türkiye’de toplumsal barışın dinamitlendiği bir dönemden geçildiğini ifade etti. Toplumsal güçlere baskıların yoğunlaştığı ve büyük katliamların yaşandığını söyleyen Gülsoy, sorumlusunun AKP iktidarı olduğuna vurgu yaptı. Gülsoy, “Alevi inancı birlikte yaşamayı savunur, barışa, demokrasiye ve eşitliğe dayanır. Aleviler haksızlığa, asimilasyona, katliamlara karşıdır. Aleviler bugün ümmet toplumu değil; eşit yurttaşlık temelli, laik, demokratik, çok kimlikli cumhuriyet istiyor” dedi. Açıklamanın ardından barış güvercinleri uçurularak, patlamanın olduğu yere karanfiller bırakıldı.

(Ankara/EVRENSEL) 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün