HaberlerTürkiyeden Haberler

Alevi Kurumları “Gün Bir Olma, Güçlerimizi Birleştirme Günüdür”

Alevi Kurumları ortak bir yazı ile “Basına ve Kamuoyuna” başlıklı bir yazı paylaştı.

İlgili yazı şöyle:

Hepimizin bildiği gibi, hoşgörü ve adaleti insanın yaşam merkezine alarak tüm canlılarla çıkarsız bağ kurmayı öğreten Pir Hacı Bektaş Veli Felsefesi’nin Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü olan “UNESCO” tarafından tescillenmesi ve 2021 yılının Hacı Bektaş Veli yılı olarak ilan edilmesi hepimizi onurlandırmıştır.

Bu vesile ile Alevi kurumları ve bileşenlerinin işbirliği ile bir çok etkinlik planlanmıştır.

Bu etkinlikler çerçevesinde;
29-30 Temmuz ve 1 Ağustos tarihlerinde İstanbul Büyük Şehir Belediyesi (İBB) tarafından Yenikapı Etkinlik Alanı’nda “Kardeşliğin, İnsanlığın ve Adaletin Buluşması” adı altında planlanan Serçeşme Hünkâr Hacı Bektaş Veli Festivali,16-22 Ağustos tarihleri arasında tüm Alevi kurumlarının katılımıyla ve Hacı Bektaş Belediyesi’nin birlikteliği ile Hacı Bektaş Anma Törenleri, 27-28 Ağustos 2021 tarihinde Hacıbektaş ilçesinde Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Hacı Bektaş Veli’nin Hakka yürümesinin 750. yılı nedeniyle Alevi kurumları ve Hacı Bektaş Belediyesi’nin katılımıyla organize edilen etkinlikler siz canlarımıza duyurulmuştur.

Ancak ülkemizin bir çok ilinde eş zamanlı yangınların meydana gelmesi hepimizi üzmüş ve yukarıda planlanan etkinlikler dâhil, bir çok kültür sanat etkinlikleri de ileri bir tarihe ertelenmek durumunda kalmıştır.

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin (İBB) Alevi kurumlarının görüş ve rızalığını alarak ertelediği Serçeşme Hünkâr Hacı Bektaş Veli Festivali’ni Muharrem ayının bitmesini takiben 27-28-29 Ağustos tarihleri arasında yapmayı planlaması üzerine, Alevi kurumları özellikle kamusal alanda yok sayılan Alevilerin bireysel inanç özgürlük hakkına vurgu yaparak, Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir büyük kamu kuruluşu tarafından organize edilen böylesine anlamlı ve önemli bir etkinliğe katılmayı önemsemiş ve 27-28 Ağustos 2021 tarihleri arasında yapacağı etkinliği ileri bir tarihe ertelemiştir.

—İnancımız ve Öğretimiz gereği Demokrasi Barış ve Kardeşlikten yana Olacağız —

Alevi toplumu adına barış ve uzlaşıyı esas alarak, anma ve diğer etkinlikleri en güçlü bir biçimde organize eden, tüm kurumlarıyla ortak duyarlılığı inşa eden Alevi inanç kurumları ve bileşenleri, gelecek yıllardaki anma etkinliklerinde de Pir Hacı Bektaş Veli’nin dediği gibi “bir olalım, iri olalım, diri olalım” şiarıyla güçlü bir şekilde bir arada olacaklardır.

Alevi kurumları olarak; 16-22 Ağustos 2021 tarihinde Hacı Bektaş Veli Dergahımızda, 27-28-29 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul Yenikapı’da yapılacak etkinliklerde bir arada olacağız.

Saygılarımızla…

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün