Türkiyeden Haberler

Alevi Kurumları:”Yası Muharremimizi Barış Şehitlerine Adıyoruz”

Alevi  Kurumlarının ortak talebi  üzerine 11.10.2015 tarihinde Garip Dede Dergahında  bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantı da Barış şehitleri için yapılacak hizmetler, toplumsal gelişmeler konusunda Alevi Kurumları ve Alevi toplumunun sorumlulukları ele alındı.

Yapılan görüşmeler sonucunda aşağıdaki karar ve eğilimler belirlendi.

  • Alevi-Bektaşi Federasyonu- Alevi Vakıflar Federasyonu ve Alevi Dernekleri Federasyonunu;    Alevi  Toplumu ve kurumlarının  birlikte davranma ve tutum belirleme konusunda  gerekli çalışmayı yürütmekle  görevlendirdi.
  • Ankara’da Barış mitinginde katledilen,  Barış şehitlerinin Hakka uğurlanması, şehit ailelerinin  isteği üzerine ; Alevi İnanç mekanların da tüm hizmetlerin Alevi Erkan’ına göre yürütülmesine,  Ortak koordinasyon içerisinde karşılıksız olarak gerçekleştirilmesi karar altına alındı. Ortak Koordinasyon ; Şehit aileleri ve şehitlerin temsili kurumları ile bu hizmetlerin gerçekleştirilmesi karar altına alındı.
  • Alevi İnancı gereği; 2015 Ekim ayı boyunca yürütülecek, Yası Muharrem günlerimizin, tüm Barış Şehitlerine anmak için ,  Bütün Alevi Kurumlarımızın ; “ Yası Muharremimizi Barış Şehitlerine Adıyoruz “ ortak belgemizin asılmasına, Türkiye çapında Aşure Lokmamızın Kent Merkezlerinde , Barış Şehitleri için paylaşılması ortak tavır olarak belirlendi.
  • Ülkemizde yaşan şiddete ve katliamlara dur demek, Toplumsal barışın ve birlikte yaşamın sağlanması için ; Alevi Kurumlarımızın  ortak Basın toplantısının yapılması karara bağlandı.
  • Toplumda yaratılmak istenen kaos  ortamına karşı, Barışın sesini yükseltmek, tüm siyasi partileri ve toplumsal duyarlılıkları harekete geçirmek, birlikte yaşam için  toplumsal duyarlılıkların haykırılması bir görev olarak tüm toplumsal dinamiklerin sorumluluğundadır.

Barış ve İnsanlık için El Ele

11.10.2015

Alevi Kurumları

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün