Türkiyeden Haberler

Alevi Önderlerinden AKP’nin Cemevi Vaadine Sert Tepki:”Osmanlı’da oyun bitmez, yeni bir Ali Cengiz Oyunu”

1 Kasım seçimlerine bir aydan az bir süre kala siyasi partiler seçim bildirgelerini açıklayarak, seçmenin oylarına talip oldu. 7 Haziran’daki seçim bildirgesinde  Alevilerin herhangi bir talebine yer vermeyen AKP 1 Kasım seçimleri için hazırladığı bildirgeye “cemevlerine hukuki statü” tanınacağını koydu. Alevi örgütleri AKP’nin yeni bir Ali Cengiz Oyunu oynandığına dikkat çektiler.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı AKP seçim bildirgesinde “Cemevlerine hukuki statü” verileceğine dair vaadini gazetemize değerlendirdiler.

GEÇMEZ: YENİ BİR ALDATMA

Ercan Geçmez, statü verileceğini yönelik vaadi komedi olarak değerlendirdi. AKP’nin 13 yıldır Türkiye’yi yönettiğini hatırlatan Geçmeş, AKP’nin Alevi çalıştayları da yaptığını belirtti. Şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cemevlerine statü verilmesi durumunda İslam’ın parçalanacağı yönünde beyanatlarını olduğunu da ifade eden Geçmez şunları söyledi: “Daha önce burada sadece statü değil, nasıl bir statü verileceği önemli. Bu önemli bununla ilgili de bir şey yok. Ahmet Davutoğlu’nun yeni bir Osmanlı oyunu. Osmanlı’da oyun bitmez, yeni bir Ali Cengiz Oyunu. Asıl olan cemevlerinin ibadethane olarak tanınması. Bu çok önemli. Yapacakları yeni bir aldatmadır.”

KAPLAN: ZİHİN BULANIKLIĞI YARATMAK İSTİYORLAR

Gani Kaplan seçimlere gidilen bir dönemde siyasi partilerin Aleviler üzerinden hesabı kitabı olduğunu belirterek, “Bunların da hesabı kitapları var Aleviler üzerinden” dedi.

Şu anda Alevilerin hassas olduğu noktalardan birinin de şehirlerde cemevlerinin ibadethane olarak statüye kavuşması olduğuna vurgu yapan Kaplan şunları söyledi: “Cemevleri ihtiyacı üzerinden zihin bulunaklığı yaratarak Alevileri oy verdikleri partilerden vazgeçirmek istiyor. 7 Haziran öncesinde Aleviler HDP ekseninde oy kullandılar. Bu bloku kırma çalışmasıdır. Çok ciddiye almıyoruz. Sanki 13 yıldır ülkeyi yönetmiyorlar, sanki muhalefetmiş gibi beyanname açıklandı . Samimi bulmuyoruz. 13 yıllık iktidarlarında bunu gördük. Başbakan Ahmet Davutloğu Ankara’da Alevi dedeleri ve ocakzadelerle görüştüğü gün, Dersim’de Alevi inancında kutsal yeri olan gözeler ve dergahlar bombalandı. 13 yıllık iktidarlarında güçleri vardı. Cemevlerine statü verebilirlerdi. Bununla ilgili HDP ve CHP’li vekillerin verdiği kanun teklifleri vardı. Oy birliğiyle bunu yasal statüye kavuşturabilirdi. Yapmadılar.”

http://www.evrensel.net/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün