Türkiyeden Haberler

Alevi Örgütlerinden Çatışmalara Karşı 3 Günlük Açlık Grevi

“Sokağa çıkma yasakları” adı altında yaşanan sivil ölümlerine karşı 3 günlük açlık grevine giden Alevi kurumları, bir an önce savaşın durması, Kürtlerin taleplerinin tartışılması ve diyalogla sorunların çözülmesi çağrısında bulundu.

Alevilerin en kitlesel örgütü Alevi Bektaşi Federasyonu’nun (ABF) öncülüğünde aralarında Demokratik Alevi Derneği (DAD) ve Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın (HBVAKV) da aralarında bulunduğu Alevi kurum temsilcileri, Sokağa çıkma yasakları adı altında devam eden saldırılar ve sivil ölümlerine karşı 3 günlük açlık grevine başladı. Alevi kurum temsilcileri açlık grevinin 3 gün boyunca süreceği ABF Genel Merkezi’nde konuya ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya, Ankara Demokratik Alevi Derneği (ADAD) Eş Başkanı Murat Işık ve Divriği Kültür Derneği Başkanı Metin Aktan ile Alevi kurum temsilcileri katıldı.

Açıklamanın yapıldığı yere üzerinde Alevi mitolojisinde kutsal sayılan “Turna Kuşu” ile barışın simgesi zeytin dalı fotoğrafının olduğu “Savaşlara hayır, çocuklar ölmesin” yazılı pankart asıldı. Ayrıca, saldırılarda yaşamını yitiren çocukların fotoğrafları da asıldı.

‘ÇOCUKLAR ÖLMESİN’ DİYE…

Daha sonra açlık grevine ilişkin ABF Genel Başkanı Baki Düzgün açıklama yaptı. Açlık grevi başlatmalarının amacının artık çocukların, kadınların ölmemesi olduğunu belirten Düzgün, “Ne Kürt ne de Türk çocukları ölsün istemiyoruz. Alevi toplumunun doğasında savaşlara, insan ölümlerine karşı olmak vardır. ‘Savaşlara hayır, çocuklar ölmesin’ şiarımızın da temelinde Alevi inancında çocukların masun, pak ve kutsal sayılması vardır” diye konuştu.

ALEVİLERİN KUTSALLARINA SALDIRIYORLAR’

Bölgede devam eden savaşta Alevilerin değerlerine yönelikte saldırıların olduğunu aktaran Düzgün, şunları ifade etti: “Cizre, Silvan, Nusaybin, Dargeçit, Sur ve daha birçok Kürt yerleşimlerinde sivillere bedel ödetmenin de hiçbir vicdan ve adalete sığmayacağını söylüyoruz. Dersim’de Varto’da bizim kutsallarımız olan inanç merkezlerimize, ziyaretlerimize, mezarlarımıza yapılan saldırılar ve temsili Hz. Ali resminin yerlerde sürünmesi biz aleviler için züldür.”

‘HER KİMLİK VE İNANÇTAN KARDEŞLERİMİZE SESLENİYORUZ’

Düzgün, şöyle devam etti: “Biz Aleviler Kürt halkının yaşadıklarını kendi acılı tarihimizden, Osmanlı’da bize uygulanan politikalardan dolayı iyi biliriz. Biz Aleviler tüm Türkiye’ye sesleniyoruz; bu memleket artık savaşa doydu. Artık çocuklarımızın ölmediği bir yönetim tarzına ihtiyacı var. Temel ihtiyacımız sorunlarımızı konuşarak ve elbette ki medeniyet yoluyla çözmektir. Bu bilinç ile biz Aleviler her inanç ve kimlikten kardeşlerimize sesleniyoruz.”

HDP VE CHP İLE GÖRÜŞECEKLER

Açıklamanın ardından ABF Genel Bakanı Düzgün, HBVAKV Genel Başkanı Ercan Geçmez, ADAD Eşbaşkanı Murat Işık, Didim Cemevi Başkanı Hasan Diksen ve Tuzluçayır Cemevi Başkanı Mehmet Uzuner’in de aralarından bulunduğu Alevi kurum temsilcilerinden oluşan bir heyet siyasi parti gruplarıyla görüşmek üzere Meclis’e gitti. Alevi temsilcileri, HDP ve CHP gruplarıyla “sokağa çıkma yasakları” ve sivil katliamları görüşecek. AKP ve MHP gruplarının Alevi örgütlerine randevu vermediği öğrenildi.(DİHA)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün