Türkiyeden Haberler

Alevi Örgütleri’nden Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı’na Ziyaret

Bölgede sokağa çıkma yasaklarıyla başlayan olayları yerinde incelemek, dayanışmak ve barışa katkıda bulunmak amacıyla Diyarbakır’a gelen Alevi örgütlerinin temsilcileri, Eş Başkanlar Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’yı ziyaret etti.

Bölgedeki gelişmeleri yerinde görmek, dayanışmak ve barışa katkı sunmak amacıyla Diyarbakır’a gelen Alevi örgütlerlerinin temsilcileri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’yı ziyaret etti.

Eş Başkanlar, HDP İzmir milletvekili Müslüm Doğan, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Demokratik Alevi Derneği Eş Başkanları Songül Çelik ve Murat Işık, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez ile Alevi pirlerini, Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda ağırladı.

Anlı: Gelişiniz büyük bir moraldir, dayanışmadır

Ziyarette konuşan Eş Başkanı Fırat Anlı, dayanışmaya en çok ihtiyaç duyulan günlerden geçildiğini, acılı günlere yeni acılı günler eklendiğini söyledi. Zulmün ve zalimin daim olmadığını ifade eden Anlı, onuruyla, namusuyla, eşitçe bir arada yaşamak için direnen insanlar olduğunu vurguladı. “Son iki yıldır Alevi canlarımızın gösterdiği sahiplenme ve duyarlılık bizim için son derece kıymetlidir.” diyen Anlı, “İlk günden beri maddi manevi sürekli yürek yüreğeydik. Onun için gelişiniz büyük bir moralidir, dayanışmadır. Geçmişimizi değiştiremeyiz; ama geleceğimizi hep beraber inşa edebiliriz.” diye konuştu.

Kışanak: Dayanışma içerisinde bu zor günleri atlatacağız

Eş Başkan Gültan Kışanak ise tüm insani değerlerin hiçe sayıldığı bir dönemden geçildiğini, böylesi bir dönemde Alevi örgütlerinin kentte olmasının önemli olduğunu vurguladı. Yaşananları en çok Alevilerin anlayabileceğinin altını çizen Kışanak, şöyle konuştu:

“Zalimlerin katliamcı politikalarına karşı insani değerleri, onuru, barışı, demokrasiyi, iyiliği ve güzelliği temsil etmek ve mücadele etmek dışında bir seçeneğimiz yok.” Bütün çabalarının daha fazla acı ve gözyaşı yaşanmadan bu sürecin bir an önce barışla sonuçlanması olduğunu kaydeden Kışanak, “Umuyorum ve diliyorum ki hep beraber güçlü ve birbirimize destek olarak dayanışma içerisinde bu zor günleri de atlatacağız. Zalim hiçbir zaman zulümle abat olmamıştır. Mazlumların ahı mutlaka bir gün sonuçlarını ortaya çıkaracaktır diye düşünüyorum.” diye konuştu.

Düzgün: Karşı durmak gerekiyor

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün ise, Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın 29 Ocak’ta açlık grevi kararı aldığını hatırlatarak, açlık grevlerinin hiç beklemedikleri kesimler tarafından destek aldığını söyledi. Düzgün, “Bugün ülkeyi yönetenler, çocukların, bebeklerin ölümünden medet umar hale geldiler. Hiçbir padişah katliamlarla devletin gücünü göstererek iktidarını sürdürememiştir. Toplum diz çöken bir toplum haline getirilmeye çalışılıyor.” dedi.

Sorunun Türkiye yaşayan Sunnilerin ve Türklerin sorunu olduğunu ifade eden Düzgün, Kürtlere yapılan katliamları onaylamayan Türklerin buna karşı durması gerektiğini söyledi. Düzgün, insanların kendi değerlerini koruduğu sürece yok olmadığını, bu değerlere saldıranların yok olduğunu, tarihin  bunu birçok kez gösterdiğini belirtti. Düzgün, Sur’da, Cizre’de, Nusaybin’de, herhangi bir yerde hayatını kaybedenleri saygıyla anarak, katliamları lanetledi.

Demokratik Alevi Derneği Eş Başkanı Songül Çelik de, Alevilerin Hüseyni duruşunu her zaman gösterdiğini, göstermeye devam edeceğini kaydetti.

http://www.guneydoguekspres.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün