Türkiyeden Haberler

Alevi Ozanlarından Alevi Deyişini Sansürleyen Mustafa Ceceliye Büyük Tepki

Alevi Ozanları Erdal Erzincan,Dertli Divani ve Tolga Sağ’dan Ozan Daimi’ye ait “Madem ki ben bir insanım” deyişini sansürleyerek söyleyen Mustafa Ceceli’ye tepki gösterdiler.

Tolga Sağ “Bizim kültürümüze, felsefemize ciddi bir saygısızlık var ortada” 

Böyle bir ödül gecesinde neden bir deyişi okumayı tercih ettiğini anlamadığını belirten Sağ, bu tavrı çok popülist bulduğunu da sözlerine ekledi. “Buradan nereye, kime nasıl mesaj vermek istiyorlar bilmiyorum” diyen Sağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu deyişi bizim içimizden birinin de değiştirerek okumasını uygun görmüyorum. Kaldı ki felsefenin içeriğini anlamayan algılayamayan bir insanın kendince koca bir ozanın sözünü o anki ruh haliyle değiştirmesini hiç saygın bir tavır olarak değerlendirmiyorum.”

Erdal Erzincan  “Bu tepkinin asıl sahibi Âşık Daimi’nin çocukları ve torunlarıdır”

Alevilik algısı şeriat, tarikat, marifet, hakikat, diye nitelendirilen kapılardan geçmek suretiyle gerçekleşir. Burada sıra çok mühimdir. Meseleye şeriat yerine hakikat kapısından başlayan Mustafa Ceceli, bence sınıfta kalmıştır”

 Dertli Divani  “Bu eserleri insanlar ticari amaç güderek okumamalı”

Dertli Divani  “Bu eserleri insanlar ticari amaç güderek okumamalı. İnandıkları için okumalılar. İnanarak, saygı duyarak, özünü bozmayarak okunmalı. Daimi Baba’nın okumasıyla bu gencin okuması arasında fark var. Bir ciddiyet yok. Her ağza yakışmıyor. Sezen Aksu da bir deyiş okumuştu gayet iyiydi ve tepki çekmedi” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün